23 Ekim 2004 01:00

Satışa rekabet onayı da yok

Yargı, Tüpraş'ın satışına rekabet açısından da onay vermedi. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Danıştay 10. Dairesi'nin kararına itiraz eden Rekabet Kurulu'nun itirazını reddetti. Kararla, Rekabet Kurulu kararının durdurulması kesinleşti.

Paylaş
Yargı Tüpraş'ın satışına rekabet açısından da onay vermedi. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Danıştay 10. Dairesi'nin kararına itiraz eden Rekabet Kurumu Başkanlığı'nın itirazını reddetti. Danıştay 10. Dairesi 24 Haziran tarihinde, Tüpraş'ın satışına izin veren Rekabet Kurulu kararının yürütmesini durdurmuştu. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun verdiği karar ile Rekabet Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması kesinleşmiş oldu. Bundan sonraki süreçte ise sözkonusu dava dosyası Danıştay'a geri dönecek ve dava esastan karara bağlanacak. Petrol-İş Sendikası tarafından Tüpraş'ın yüzde 65.76 oranındaki kamu payının Efremov Kautschuk şirketine blok satış yöntemiyle devri işlemine onay veren Rekabet Kurulu kararının iptali ve dava sonuna kadar yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı. 16.02.2004 tarihinde Danıştay Tüpraş'ın satışına izin veren Rekabet Kurulu kararının yürütmesini durdurmuş, bunun üzerine de Rekabet Kurumu Başkanlığı Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na bu karara karşı itirazda bulunmuştu. Danıştay 10. Dairesi, Rekabet Kurulu kararında yürütmeyi durdurma gerekçesini, dava konusu işlemin dayanağı olan satış işleminin hukuken bulunmadığına dayandırmıştı.


İTİRAZ NOKTALARI? Petrol-İş Sendikası'nın, açtığı söz konusu davada Rekabet Kurulu kararlarına ilişkin olarak itirazları şu şekilde olmuştu:
 • Rekabet Kurulu'na, ihaleyi kazanan Efremov şirketinin yüzde 49 payına sahip Virgin adalarında kurulu Renix Finans Şirketi hakkında bilgi verilmemiş,
 • Efremov'un hakim ortağı olarak ileri sürülen Tatneft ile ilgili inceleme yapılmamış,
 • İhale ile hiçbir hukuki bağı olmadığı halde alıcı ortak olarak ilan edilen Zorlu Holding A.Ş hakkında hiçbir değerlendirmede bulunulmamış,
 • Dolayısıyla Rekabet Kurulu'nun gerçek durumu değerlendirmediği ve kimliği belirsiz bir şirket üzerinden verilen bu onay kararının, Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun'un 7. ve 27. maddeleri uyarınca hazırlanan 1997/1 sayılı Tebliğ'in 7. maddesine aykırı olması,
 • İzin başvuru süreci 1998/4 sayılı Tebliğ hükümlerine aykırı olmasıdır. Söz konusu tebliğin 6. maddesi hükmü gereği, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) ihaleye teklif veren tüm şirketlerle ilgili bilgileri tek tek bağımsız dosyalar halinde Rekabet Kurumu'na göndermesi şarttır. Oysa ÖİB, ihale sonrasında sadece Efremov şirketine ilişkin bilgileri ve eksiklikleri olan belgeleri göndermiştir. Anadolu Girişim Grubu'na ilişkin dosya Kurum'a sunulmamıştır.
 • Kamu yararına aykırılık. Tüpraş rafinaj sektöründe yüzde 86 pay ile kamu tekeli konumundadır. Kamu payının blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi kamu tekelini özel tekele dönüştürecektir. Kamu tekelinin bir başka devletin sahibi olduğu şirkete devri ile özel tekele dönüşmesinin sonuçları Rekabet Kurumu'nca değerlendirilmemiştir. Bu yüzden kamu yararına uyarlık bulunmamaktadır.

 • ÖNCEKİ HABER

  Holdingler Telekom'u gözlüyor

  SONRAKİ HABER

  HDP'den 19 Mayıs buluşmasının "Liderler fotoğrafı"na tepki

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa