21 Ekim 2004 21:00

SSK HALKINDIR

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri, işçi ve kamu emekçilerinin tepkisine neden oldu. DİSK, SSK hastanelerinde yaptığı eylemlerle herkesi mücadeleye çağırırken, eylemlere TTB, SES ve Türk-İş'e bağlı sendikalardan da destek geldi.

Paylaş
DİSK, SSK hastanelerinin devrine karşı dün bir çok ilde eylem düzenledi. Başta sendikalar ve kitle örgütleri olmak üzere tüm halkı mücadeleye çağıran DİSK, SSK'ya sahip çıkmak amacıyla başlatılan eylemlerin süreceğini açıkladı. İstanbul'da SSK Okmeydanı Hastanesi'nde bir araya gelen DİSK üyesi işçilere, TTB, SES, Yol-İş İstanbul 1 No'lu Şube ile hasta ve hasta yakınları da destek verdi. Hastanenin içinde yürüyüş yapan işçi ve emekçiler, sık sık "SSK halkındır halkın kalacak", "Sağlık haktır satılmaz", "AKP sağlığa zararlıdır", "AKP yasanı al başına çal" sloganlarını attı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, yaptığı konuşmada, hükümetin, IMF ve DB talimatları doğrultusunda sağlığı paralı hale getirmeye çalıştığını belirterek, SSK'larda yaşanan sıkıntıların sorumlusunun kurumun kaynaklarını siyasi çıkarları için kullananlar olduğunu kaydetti. SSK'nın tüm halkın sorunu olduğunu belirten Çelebi, bugün de Göztepe SSK önünde eylem yapacaklarını duyurdu.

Neden vergi ödüyoruz? DİSK üyesi işçiler Ankara'da SSK Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı. SES Ankara Şubesi, Ankara Tabib Odası, Emeğin Partisi ve Halkevleri'nin de katıldığı eylemde konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, "Biz bu vergileri neden ödüyoruz? Bu vergiler, eğitime, sağlığa, istihdama, sosyal güvenliğe kullanılmayacaksa kimin için kullanılacak?" diye sordu. SES Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, sağlık hizmeti alabilmek için daha fazla para ödemeye neden olacak bu uygulamaya karşı çıkma çağrısı yaptı. Emekli-Sen Genel Başkanı Veysi Beysülen de sosyal güvenlik kurumlarının tasfiyesi girişimlerinden vazgeçilmesini istedi. Emekli-Sen ayrıca talepleri için imza kampanyası başlattı. Adana'da SSK Bölge Müdürlüğü önünde toplanan DİSK'lilere KESK'e bağlı sendikalar, TÜMTİS ve EMEP de katıldı. DİSK Bölge Temsilcisi Kemal Aslan, bu saldırıya geçit vermeyeceklerini bildirdi. Emekli-Sen Adana Şube Başkanı Nurten Demirel de sağlık ve sosyal güvenlik haklarından vazgeçmeyeceklerini belirttiler.


İzmir'de ortak eylem İzmir Tabip Odası ve SES İzmir Şubesi, SSK Bozyaka Hastanesi önünde yaptıkları ortak eylemle SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine izin vermeyeceklerini vurguladılar. Eyleme SSK Bozyaka Hastanesi çalışanları, doktorlar, hemşireler, diğer hastanelerden gelen sağlık emekçileri ve öğretim üyeleri ile Türk-İş'e bağlı Yol-İş, Harb-İş ve Kristal-İş katıldı. Basın açıklamasında konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Zeki Gül, devir girişiminin SSK'yı yok etme planının bir parçası olduğunu söyledi. SSK'nın bütün sağlık kuruluşlarının, bütün taşınır ve taşınmaz mallarının sahibinin işçiler, emekliler ve onların yakınları olduğunu dile getiren Gül, hükümete seslenerek, "Marifet SSK'yı yok etmek değil, onu daha iyi hizmet verecek hale getirmektir. SSK işçilerindir. SSK mali ve idari olarak özerk olmalıdır" dedi.


Hükümet halkın sağlığıyla oynuyor! EMEP Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılınçaslan, AKP Hükümeti'nin SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'u para babalarına peşkeş çekip yok etmeye çalıştığını belirterek, "SSK hastahanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi bunun ilk adımıdır. Sonra haraç mezat satılmaları gündeme gelecek" dedi. "Enflasyon düşüyor, döviz yükselmiyor, ekonomi büyüyor" diyerek övünenlerin, işçiye, memura, esnafa, köylüye gelince "kaynak yok, para yok, sizin taleplerinizi karşılarsak batarız" diye felaket tellallığı yaptığını ifade eden Kılınçaslan, "Sendikalar, meslek örgütleri, esnaf odaları ve halkın örgütlü örgütsüz bütün güçlerini birlikte davranmaya ve hükümete dur demeye çağırıyoruz" dedi.


SSK'ya herkes borçlu Hükümetin "bütçenin sırtındaki kambur" olduğunu ileri sürdüğü SSK'ya borcu olmayan kurum yok. Özel ve kamuya ait kurumların, SSK'ya toplam 5.6 katrilyon lira prim, gecikme zammı ve sosyal yardım zammı borcu var. Kamu kurum ve kuruluşlarının SSK'ya 2 katrilyon 11 trilyon 530 milyar lira, özel sektör kuruluşlarının ise 3 katrilyon 607 trilyon 947 milyar lira borcu bulunuyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CLAUDİA ROTH İNCELEMEYE GELİYOR

SONRAKİ HABER

Türk-İş başkanları
   olağanüstü toplandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa