21 Ekim 2004 21:00

Belgeselden al haberi

Belgesel sinema son yıllarda giderek artan bir ilgi görüyor. Michael Moore'un "Benim Cici Silahım"ının dünya çapında ilgi görmesi, ardından yine aynı yönetmenin tartışılan filmi "Fahrenheit 9/11"e gösterilen ilgi, belgesel sinemanın popülaritesini artırdı.

Paylaş
Belgesel sinema son yıllarda giderek artan bir ilgi görüyor. Michael Moore'un "Benim Cici Silahım"ının dünya çapında ilgi görmesi, ardından yine aynı yönetmenin tartışılan filmi "Fahrenheit 9/11"e gösterilen ilgi, belgesel sinemanın popülaritesini artırdı. Daha önce de çeşitli biçimleriyle gündeme gelen belgesel sinema şimdilerde açık açık 'politik' gündemler yaratıyorlar. Halen gösterimi devam eden "Mimar Babam"dan sonra, bugün de Sundance Film Festivali'de yönetmeni Morgan Spurlock'a En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazandıran "Super Size Me" (Şişir Beni) vizyona giriyor. Morgan Spurlock, "Amerikalılar neden bu kadar şişman?" sorusunun peşinden gidiyor ve dünyanın yeni yemek kültürü fast-food'ların kapısını aralıyor. Bu tür mekânlarda satılan ürünlerin sağlıklı olup olmadığından, çalışma koşullarına kadar bir çok meseleye el atan yönetmen, kendisini de denek olarak kullanmaktan kaçınmıyor. Spurlock, belgeselinin ilk gününde sağlık kontrolünden geçiriliyor ve oldukça sağlıklı görünüyor ve aynı gün 30 gün boyunca sadece McDonalds'dan, her öğünde başka bir menü yiyeceği ve kasadaki görevlilerin hiçbir "Süper Seçim" önerisini geri çevirmemesinin kural olduğu bir diyete başlıyor. İlk başlarda, zorlanarak da olsa deneyini sürdüren yönetmen, bir süre sonra hem bu tür yiyeceklerin bağımlısı oluyor hem de, vücudunun bütün dengeleri altüst oluyor. Yirminci günlerde doktorları deneyi bırakmasını isteseler de o sonuna kadar devam ediyor. Bu arada da Amerika'daki fest-food kültürünün nasıl yerleştiğini ve etkilerinin izlerini sürüyor. Bu tür şirketlerin reklama ne kadar pay ayırdıklarını; çocukların bilinçaltına girmek için hangi taktikleri kullandıklarını ve en önemlisi insan sağlığına yönelik tehditlerinin boyutunu öğrenebiliyoruz.

Belgesel habercilik "Şişir Beni", Amerika'da şimdiye kadar en çok izlenen 3. belgesel yapım. Bu yoğun ilginin altında biraz da medyaya duyulan güvenin sarsılması geliyor. İnsanlar televizyonlarda, gazetelerde asla göremeyecekleri gerçekleri belgesellerden öğreniyorlar. Fast-food'lar da öyle. Bu tür yayın organlarını milyon dolarlık reklam bütçeleriyle kontrol eden bu şirketlerin insan sağlığıyla nasıl oynadığını; müşterilerine kurdukları tuzakları; çalışanlarının durumlarına tanık olmak istiyorsanız "Şişir Beni"yi mutlaka görün.


Şişir Beni Orijinal Adı:Super Size Me Yönetmen:Morgan Spurlock Oyuncular:Morgan Spurlock, Bridget Bennett, Alexandra Jamieson Senaryo:Morgan Spurlock Yapım:2004, ABD Tür:Belgesel Süre:96 dk.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şili'de darbe öncesi

SONRAKİ HABER

Umduğu desteği bulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa