21 Ekim 2004 21:00

Çırılçıplak işkence

Başbakan Erdoğan'ın milletvekili seçildiği Siirt'te; 61 yaşındaki Abdurrahman Aydın, yüzbaşının emri ile korucuların kendisine işkence yaptığını iddia etti.

Paylaş
"İşkenceye sıfır tolerans tanıyoruz. Hangi konu olursa olsun, insan haklarından taviz vermemiz mümkün değildir" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili seçildiği Siirt'te işkence iddialarına bir yenisi daha eklendi. Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Baöze (Aynê) köyüne bağlı Bozkuş (Baluka) mezrasında yaşayan 61 yaşındaki Abdurrahman Aydın, jandarmaya ait beyaz bir dolmuş ile evinden alınarak götürüldüğü yaylanın ortasında "Sen teröristleri evine alıyorsun" denilerek, çırılçıplak soyulup işkenceye maruz kaldığını ileri sürdü. İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi'ne başvurarak, yardım talebinde bulunan Aydın, evine gelen iki korucunun kendisini askeriyeye ait bir araca bindirerek yüzbaşının yanına götürdüğünü iddia etti. Sivil giyimli yüzbaşının kendisini sorguladığını belirten Aydın yaşadıklarını şöyle anlattı; "Sivil giyimli yüzbaşı, 'Senin taziyene kimler geldi, hepsini söyleyeceksin' dedi. Ben de taziye için geldiklerini söyledim. Bana 'Teröristin taziyesi mi olur?' dedi. Daha sonra akşam evime gerillaları aldığımı, onları beslediğimi söyledi ama ben kabul etmedim. Bana akşam evime Rıdvan Çetin adında bir gerillanın geldiğini söyledi. Ben ise bu ismi tanımadığımı, böyle bir şeyin yaşanmadığını söyledim."

'Silah dipçiği ile vurdular' Oğlunun gerilla olması nedeniyle uzun süredir baskı gördüklerini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti: "Benim kimseyi evimde barındırmadığımı ve yapılan baskıları İHD'ye şikâyet edeceğimi söyler söylemez komutan bana yumruklar ile vurmaya başladı. Pis küfürler edip hakaret etti. Daha sonra yanında bulunan korucuları çağırarak, 'Bunu götürün öldürün' dedi. Beni yaka paça bir yere götürdüler. Burada bana soyunmamı söylediler. Soyunmayacağımı söyleyince üzerimdeki gömleği çekerek yırtıp üzerimden çıkardılar. Üzerimde iç çamaşırım tek kaldı, bana iç çamaşırımı da çıkarmamı söyledi. Ben de 'Canım bile gitse çıkarmam' dedim. Daha sonra silah dipçiği ve tekmeler ile beni dövmeye başladılar."

'3 gün yatakta kaldım' Korucuların bir yandan kendisine hakaret ettiklerini bir yandan da dövdüklerini anlatan Aydın, "Olay esnasında vücudumun çeşitli yerlerinde morarmalar oldu. Dişim kırıldı, dilim ve ağzım kanlar içinde kaldı. Oradan eve kadar yürüyerek gittim. Evde amca oğlum olan Resul Aydın'a da aynı yüzbaşı ve korucuların işkence yaparak yürüyemeyecek hale getirdiklerini duydum. Yediğim dayaklar nedeniyle 3 gün yatakta kaldım" dedi. Aydın, olaya ilişkin sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını sözlerine ekledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hükümet bu bütçeyle yatırıma ayrılan payı arttırdığını ileri sürüyor...

SONRAKİ HABER

Avukatların yöneteceği bir yapı için...

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...