21 Ekim 2004 01:00

Iraklı aileyi yok ettiler

ABD'nin Felluce'ye yönelik son hava saldırısında aynı aileden 6 kişi öldü. Uçaklar, Kız Öğretmen Hazırlık Enstitüsü'nü de vurdu.

Paylaş
Günlerdir Felluce halkının üzerine bomba yağdıran Amerikan güçleri, dün de Felluce'nin merkezinde yeni bir katliama imza attı. Vahda semtindeki bir eve isabet eden füze, aynı aileden 6 kişiyi öldürdü. Görgü tanıkları, enkazdan 4'ü çocuk 6 kişinin cesetlerinin çıkarıldığını belirttiler. Bu saldırıdan birkaç dakika sonra da, kentteki kız öğretmen okulu vuruldu. Polis yetkilisi Muhsin Adnan, bir Amerikan uçağından atılan füzenin Cumhuriye semtindeki Kız Öğretmen Hazırlık Enstitüsü'nün çatısına düştüğünü söyledi. Roketin sadece fırlatma kapsülünün patlamasıyla, büyük kayıpların şans eseri engellendiği belirtildi. Irak'ta seçim öncesi saldırılarını yoğunlaştıran işgal güçlerine karşı direnişçilerin eylemleri de devam ediyor. Başkent Bağdat'ta havaalanına giden yolda bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 2 Irak polisi ve 2 Amerikan askeri yaralandı. ABD'li yetkililerin verdiği bilgiye göre, eylem bir intihar saldırısıydı. Bakuba yöresinde de militanların Irak polisi devriyesine ateş açtığı, çıkan çatışmada 1 sivilin öldüğü, 2 polisin yaralandığı bildirildi. Polis ve görgü tanıkları, Bakuba'nın Mukdadiye bölgesinde, bir araçtaki 4 militanın polis devriyesine ateş açmasıyla başlayan çatışmanın ortasında kalan 15 yaşındaki bir erkek çocuğunun öldüğünü söyledi.

Üç eylem birden Önceki gün ise, Musul kentinde bomba yüklü araçlarla düzenlenen üç saldırıda 2 Iraklı sivilin öldüğü, 3 kişinin de yaralandığı açıklandı. Amerikalı yetkililer, bomba yüklü araçların üçünün de öğle saatlerinde Musul'un doğu kesiminde infilak ettiğini kaydettiler. Askeri konvoyu hedef alan saldırılardan birinde 1 ABD askeri yaralandı. Irak'ın batısındaki Habbaniye'de de ABD konvoyuna intihar saldırısı düzenlendi.


Felluce hayalet kasaba Amerika'nın uzun zamandır aralıksız bombaladığı Irak kenti Felluce'de birçok kişi şehri terk ederken kalanların büyük bölümü de dışarı çıkmaya korkuyor. Ramazan ayı olmasına rağmen camiler alışılmadık şekilde boş.

Iraklıların anlattıkları Felluce'den ayrılarak Bağdat'taki akrabalarının yanına gidenlerden biri olan Ömer Faruk isimli Iraklı, "Felluce neredeyse tamamen boş. Biz ramazanın ilk günü oradan ayrıldık. Çıkarken Amerikan askerlerinin Felluce'yi kuşattığını gördük. Bütün market ve dükkanlar kapalıydı, Felluce hayalet kasaba gibi" dedi. Başka bir Felluceli de, ramazan ayını gerektiği gibi yaşamalarına fırsat verilmediğini belirterek, camilerin geçen yılların aksine boş kaldığını söyledi. İyad el Ani Camii İmamı Kamil İbrahim ise, "Alışılmadık bir ramazan yaşıyoruz. Teravih namazlarına çok az insan geliyor, namazlarını kılıp hemen gidiyorlar. Halbuki işgalden önce saatler süren vaazlar, sohbetler olurdu" diye konuştu.

Seçimlerden sonra saldıracaklar Bağdat Hükümeti ve Felluce kenti heyeti arasındaki görüşmeler de, tutuklanan heyet başkanının serbest bırakılmasına rağmen tıkanmış durumda. Görüşmelerde Felluce temsilcisi olarak yer alan Doktor Ahmet Hardan, kendilerinden istenilenlerin kabul edilemez olduğunu belirterek "Bizden, saldırı olmasını istemiyorsak Ebu Musab Ezzarkavi'yi kentten çıkarmamız isteniyor. Bugüne kadar Ezzarkavi'yi vuruyoruz' diyerek evleri bombaladılar, çok sayıda sivili öldürdüler. Ezzarkavi Felluce'de değil. Bu sadece işgalcilerin bir bahanesi" dedi. Hardan, Bağdat hükümetine olan kızgınlığını dile getirerek "Düşünün ki Irak Başbakanı, Iraklıları bombalaması için ABD'ye çağrı yapıyor" dedi.

Halk tedirginlik içinde Heyet üyelerinden Doktor el Fethi ise, ABD seçimlerinin yaklaştığını belirterek "Bu yüzden Bush, asker kayıplarına yol açacak Felluce saldırısını başlatmaya korkuyor. Seçimleri Bush kazanırsa emin olun ki sadece Felluce'yi değil, işgale karşı direnen tüm kentleri yerle bir edecekler" dedi.


YARDIM KURULUŞU FAALİYETLERİNİ DURDURDU 72 ülkede faaliyet gösteren yardım kuruluşu Care, bölge yöneticileri Margaret Hassan'ın Bağdat'ta kaçırılmasının ardından Irak'taki tüm yardım faaliyetlerini durdurduklarını açıkladı. Kuruluşun Avustralya şubesinin başkanı Robert Glasser, Margaret Hassan'ın kaçırılmasının ardından Irak'ta hiçbir çalışanlarının görev almayacağını duyurdu. Glasser, yaklaşık 30 yıldır Irak'ta yaşayan Hassan'ın neden kaçırıldığı hakkında hiçbir fikirlerinin bulunmadığını da belirtti. Care International, Irak'ta 1990'lı yılların başından beri yardım faaliyetlerinde bulunuyordu. Hem İngiliz hem de Irak vatandaşı olan Hassan, bir Iraklı ile evli. 30 yıldır Irak'ta yaşayan Hassan, salı sabahı kaçırıldı. BBC'nin Bağdat muhabiri Claire Marshall, son olayın, kaçırma eylemlerini gerçekleştirenlerin giderek özgüven kazandıklarını gösterdiklerini söyledi. Eylemcilerin daha önce şehirlerarası yollarda seyahat edenleri kaçırdıklarına işaret eden Marshall, şimdi ise evden işine gidenlerin hedef alındığına dikkat çekti.

ÖNCEKİ HABER

Fıscher'den ABD'ye dava

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa