19 Ekim 2004 21:00

Kardeşlerden destek yok

AKP, üyelik için başvurduğu ve "kardeş partiler" olarak nitelediği Hıristiyan Demokrat partilerden üyelik için destek alamadı. Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi, "imtiyazlı ortaklık" önerilerini tekrarladılar.

Paylaş
Türkiye'nin AB üyeliği için Almanya'da destek arayışını sürdüren Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AKP'nin de üyelik için başvurduğu Alman Hıristiyan partilerinden beklediği desteği bulamadı. Hıristiyan partiler "imtiyazlı ortaklık" önerilerini tekrar yinelediler. Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grubu Başkanı Michael Glos, bu konuyu düşünmelerini söyledi.

İmtiyazlı ortaklık önerisi Merkel, Hilton otelinde yaklaşık 45 dakika süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Bakan Gül ile dostça bir görüşme yaptık. Görüşmede Türkiye ile yapılması olası müzakerelerde bizim imtiyazlı ortaklık önerimizin de dikkate alınmasını kendisinden istedik. Biz bunu daha iyi bir çözüm yolu olarak görüyoruz" dedi. Glos da "Bakan Gül'e Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan herkesin Türkiye'ye düşman olmadığını açıkladık. Biz imtiyazlı ortaklığı daha iyi bir çözüm olarak görüyoruz" diye konuştu. Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle ise "ucu açık görüşmeyi" desteklediklerini yineledi. Westerwelle, "Türkiye ile adil ve (ucu açık) müzakereler yapılmasını destekliyoruz. Aralık ayındaki AB zirvesinde Türkiye için olumlu karar çıkmasını bekliyoruz. Eğer böyle bir karar alınırsa bu gelecekteki Alman hükümetleri için de bağlayıcı olacaktır" dedi.

İmza kampanyası başlatılmayacak Kendilerinin de gelecekte iktidara ortak olmaları durumunda bu politikayı sürdüreceklerini ifade eden Westerwelle, kendilerinin bu konuda Türkiye'nin AB üyeliğine karşı imza kampanyası başlatmak gibi bir niyetleri olmadığını belirtti. Bakan Gül, daha sonra Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olan eski Savunma Bakanı Völker Rühe ile bir araya geldi. Rühe, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "17 Aralık'taki AB zirvesinde Türkiye için olumlu bir karar alınacağına ve AB üyelik müzakerelerine gelecek yılın ilk 6 ayı içinde başlanacağına inanıyorum. Türkiye'nin de bu arada reformları aynı şekilde sürdürmesi gerekiyor" dedi. Rühe, bir soru üzerine, Bakan Gül ile Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak görüştüğünü, bu nedenle üyesi olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) Türkiye ile ilgili genel tutumunun görüşme konusu olmadığını söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstim arkadan geldi

SONRAKİ HABER

Yeşiller referanduma karşı çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...