20 Ekim 2004 01:00

Sosyal hareketeler ve ASF

Avrupa Sosyal Forumu çerçevesinde çeşitli toplantılara katılmak üzere Londra'da bulunan Türkiye'den konuklarla, geçtiğimiz cuma akşamı Day-Mer'de bir toplantı gerçekleştirildi.

Paylaş
Avrupa Sosyal Forumu çerçevesinde çeşitli toplantılara katılmak üzere Londra'da bulunan Türkiye'den konuklarla, geçtiğimiz cuma akşamı Day-Mer'de bir toplantı gerçekleştirildi. Day-Mer Başkanı Ahmet Sezgin'in yönettiği 'Sosyal hareketler ve ASF' adlı toplantının konukları yazar ve gazeteci Aydın Çubukçu,TÜMTİS Başkanı Sabri Topçu, KESK MYK'dan Güven Gerçek ve DİDF Başkanı Hüseyin Avgan'dı. İlk sözü alan Aydın Çubukçu, Sovyetler'in yıkılmasından sonra ağır bir anti- propaganda eşliğinde işçilerin, emekçilerin ve halkların örgütlülüğünü, örgütlenme bilincinin yok edilmeye çalışılarak, sosyalizm umudunu yıkmaya çalışıldığına değindi. Hareketin düşün olduğu dönemlerde ezilen halkların ve hareketlerin kendi sorunlarını çözümü noktasında formüle etmekten uzak olabileceğine değinen Çubukçu ASF geneline bakıldığında kitleyi temsil eden kuruluşlar olsada bunların sayısının az olduğunu söyledi. 'Bu durum ASF'nin gereksiz olduğu anlamına gelmiyor. Görüş alışverişinde bulunma, çeşitli aydınlar ve gruplar için bir platformdur ve yararlıdır' diyen Çubukçu "Emperyalizmin hakim olduğu şu dönemde bu ebedi olmayacak, gün gelecek zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi olmayanlar zincirleriyle bu düzeni boğacaklar. Halkları sağlıksızlık, kültürsüzlük, yoksulluk, eğitimsizlik boğucu hale getirmiştir ve sabredecek gücü kalmamıştır. Biz halkımıza nasıl mücadele ve neyi istemesi gerektiğini gösterirsek Türkiye önemli bir rol oynayacaktır"dedi.

Aslolan sınıf hareketi Daha sonra söz alan TÜMTİS Başkanı Sabri Topçu ve KESK MYK üyesi Güven Gerçek sendikalar ve emekçi kesim açısından foruma ve sosyal hareketlere değindiler. Topçu uluslararası sendikal toplantılardan örnekler vererek, bu toplantılarda tartışılarak kararlar alındığını ve o kararları ülkelerine gittiklerinde şubelerle toplantılar yaparak paylaştıklarını söyledi. Topçu "ASF'nin böyle bir işlevi olduğunu tabii ki söyleyemeyiz. Fakat ASF insanlar için bir ilişki. Bu devam etse de gerçek sosyal hareket işçi sınıfıyla olacak. Fakat ASF'den de alacağımız vardır" dedi. Güven Gerçek 2 senedir ASF'ye katıldıklarını belirterek, hak gaspları, AB anayasası, çalışma koşullarının iyi olmaması gibi tartışma toplantılarına katıldıklarını ve oraya gelenlerin insanca bir yaşam istediklerini "Ama bu saldırı nedir, insanca yaşamı nasıl başarabileceğimize dair bir perspektif koyma noktasında zayıflık var" dedi. Son olarak söz alan DİDF Başkanı Hüseyin Avgan ise "Başka bir dünya isteyen insanların kafalarında karışıklık var, bu yüzden karşılıklı görüş alışverişi olmalı" dedi.

ÖNCEKİ HABER

İşbirlikçi ağır kayıp verdi

SONRAKİ HABER

Afrika sıcakları geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa