18 Ekim 2004 21:00

ABD, 'müttefiklerini' satın almış

Irak işgali öncesi istediği uluslararası desteği sağlayamayan Bush yönetiminin, milyarca dolarlık askeri anlaşmalar karşılığında ülkelerin desteğini satın aldığı belirtildi. Amerika'nın Polonya'ya 6 milyar rüşvet verdiği açıklandı.

Paylaş
Irak işgali öncesinde güçlü destek bulamayan ABD'nin Polonya ile uluslararası işgal gücüne katılması için milyar dolarlar tutarında silah anlaşması imzaladığı ortaya çıktı. Polonya'yı Irak işgaline ortak olmaya 'teşvik' eden anlaşma 3.5 milyar dolar tutarındaydı. Polonya, Irak işgaline 2.500 askerle destek vermişti. Polonya hükümetinden yapılan son açıklamalarda ise, ocak ayında görevleri biten Polonya askerlerinin geri çekilebileceği kaydedildi. Polonya, İngiltere ve İtalya'nın ardından Irak'ta en çok asker bulunduran ülke.

Türkiye de vardı Bir internet sitesinde yayınlanan habere göre, ABD'nin Türkiye'nin desteğini kazanmak için de 4 milyar dolar önerdiği hatırlatıldı. ABD eski Varşova Paktı ülkelerine de 6 milyar dolar tutarında yatırım yapma sözü verdi. Bu ülkelerin çoğu Irak'a asker göndermişti. Polonya ile yapılan anlaşma 48 F-16 uçağının yanı sıra, ABD'nin enerji tekeli Lockheed Martin eliyle Polonya'ya 6 milyar dolar yatırım yapmasını öngörüyordu. Polonya hükümeti bu anlaşmayı, yüzyılın anlaşması' diyerek sevinçle karşılamıştı. Bu anlaşmaların ortaya çıkmasının ise, ABD'de başkanlık seçimleri öncesi yapılan tartışmaları alevlendirmesi bekleniyor. Zira, Demokrat Parti adayı Senatör John Kerry, ABD Başkanı George Bush'u ekonomik kaynakları Irak işgaline destek almak için kullandığı konusunda eleştirmişti. Kerry, ABD'nin 'rüşvet, baskı ve zor yoluyla satın alınmış bir koalisyon' kurduğunu söylemişti.

Polonya neden asker çekecek? Polonya'nın asker çekeceğiz açıklamalarının altında aynı anlaşma yatıyor. Polonya hükümetinin, F-16 anlaşmasının ülkelerine istedikleri kadar yatırım getirmemesi nedeniyle askerlerini çekecekleri açıklaması yaptığı belirtiliyor. Bunun ABD ile yeni bir pazarlık yolunu açacağı da kaydediliyor. Bugüne kadar Irak'ta 17 Polonya askeri öldü. Irak'tan İspanya ve Filipinler başta olmak üzere 8 ülke asker çekti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Onbir ayın çilesi...

SONRAKİ HABER

Irak işgaline son

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...