17 Ekim 2004 01:00

Kıraç Belediyesi karıştı

Kıraç Belde Belediyesi Başkan Yardımcısı'nın 'ihaleye şike karıştırmak' iddiasıyla görevden alınması istendi. Bazı Belediye Meclis üyeleri belediye yönetiminin, meclis tutanaklarında imar konularında sahtecilik yaptığını iddia etti. Belediye ise iddialara yanıtı yarın vereceğini söyledi.

Paylaş
Büyükçekmece Kıraç Belde Belediyesi, 4 belediye meclis üyesinin 'ihalelerde şike yapıldığı' iddiasıyla AKP'li Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Gökçe'nin görevden alınmasını talep etmesiyle karıştı. Sorularımızı yanıtlayan Belediye Meclis üyesi Seyit Aslan, AKP'li ya da partiye yakın firmalara daha fazla para ödenerek halkın parasının müteahhitlere aktarıldığını öne sürdü.

İDDİA 1 Kıraç Belediyesi, Namık Kemal Mahallesi Yeşildirek, Öncü, Önder ve Öykü sokakların yol yapım işi Denge İnşaat'a, Çulluk, 2. Çulluk ve 3. Çulluk Sokak Yol Yapım işi Buğrahan İnşaat'a, Abanoz, Albatros 1. Çalıkuşu Sokak yol yapım işi Bekiroğlu İnşaat'a, 1. Çulluk Üveyik Sokak yol yapım işi Eko İnşaat'a, Üveyik Yağmur Sokak yol yapım işini de Özgen İnşaat'a ihale etti. Bu ihalelerin keşif bedelleri ise sırasıyla yaklaşık 82 milyar, 81.5 milyar, 84 milyar, 84.5 milyar ve 77.5 milyar olarak belirlendi; yani keşif bedelleri neredeyse birbirlerine eşit olarak tespit edildi. Ancak, ihalenin kapsadığı iş (yol yapım) aynı olmasına rağmen Buğrahan, Eko ve Özgen inşaat firmalarına ortalama 45 milyara ihale edilebilen işler, Denge ve Bekiroğlu İnşaat Firmalarına ise 77.5 ve 70 milyara ihale edildi. Yani ihaleler arasında 30 milyardan fazla bir fark oluştu. Belediye Meclis Üyesi Seyit Aslan ise konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Burada AKP'li belediye ya da onun çevresi kendi yandaşlarına dönük ihale verirken fiyat kırmada bulunmuyor. Eğer kendi yandaşları almamışsa o ihalelerin en ucuza gitmesi için çaba gösteriyor. Evrakta da göründüğü gibi toplam 5 tane ihale var ve bu ihalelerin bedeli aynı olmasına rağmen iki tane şirkete açıkça fazla para ödenmiş. Belediye yaklaşık 70 milyar gibi bir zarara uğratılmış durumda. Buradan baktığımızda belediyelerin nasıl rant kapısına dönüştüğü görünüyor. Belki bu rakamlar Önemsiz gibi görünebilir ama Kıraç halkının çoğu asgari ücrete; sendikasız, sigortasız çalışıyor. Bu yüzden bu rakamlar bizim için çok önemli. Halkın çıkarları değil müteahhitlerin çıkarları gözetiliyor."

İDDİA 2 Tartışma yaratan bir başka iddia ise şöyle: Beldede 'Karakaş denilen bölgedeki bazı boş arsalar imar planında konut alanı olarak görünüyor. Belediye yönetimi tarafından bu arsalarda 'plan tadilatı yapılması' ve böylece arsaların 'sanayi alanı'na çevrilmesi için bir önerge veriliyor. Bu ise o arsanın rantının kat be kat artması anlamına geliyor. Buna göre 31 Ağustos 2004 tarihinde yapılan belediye meclis toplantısı gündemine, Kıraç 327-328-329-330-335 ve 336 parsellerle ilgili plan tadilatı teklifi yer alıyor. Toplantıda konu, görüşülmesi için İmar Komisyonuna devrediliyor. Ancak 'meclis kararı tutanağı'na gündemde yer almayan 275'ten 294'e kadar olan parseller de parantez içinde ekleniyor. Yani fazaladan 19 parsel, belediye meclisine sunulmadan karar metnine işlenmiş oluyor. Bunu 7 Ekim tarihli son olağan meclis toplantısında oylamaya sunulurken farkettiklerini söyleyen Seyit Aslan, "Bu bir sahteciliktir" iddiasında. Aslan, "Daha tartışılacak çok konu var. Bu yüzden 19 Ekim Salı günü yapılacak Belediye Meclis toplantısına tüm Kıraçlılar katılmalı ve yapılanları görerek karar vermelidir" dedi.

Belediye açıklama yapmadı İddiaları sorduğumuz Kıraç Belediyesi ise haberin yayınlanacağı uyarılarımıza rağmen sorularımıza yanıt vermedi. Konu ile ilgili görüştüğümüz belediye yetkilisi Mehmet Pınarbaş, Kıraç Belediye Başkanı Hamit Öncü'nün iddiaları yarın yanıtlayacağını iletti.


Çark böyle kurulmuş böyle işliyor!

GÖRÜŞ / Seyit Aslan* "İş yapsın da yesin. Bundan önceki belediye iş yapmadı, hep yedi. Bu belediye hem iş yapıyor, hem yiyor, iş yapsın da yesin." Bu sözler halk arasında belediyeler için sıkça söylenen sözlerdir. Bu sistemde halk için çalışan bir yerel yönetim olmayınca, halk belediyeciliği böyle sanıyor. Belediye denince öncelikle rant anlaşılıyor. Durumun böyle anlaşılması garipsenecek bir şey değil. Çark böyle kurulmuş ve böyle işliyor. 28 Mart yerel seçimlerinin üzerinden yaklaşık 6,5 ay geçti, belediyelerin birçoğunu iktidarın gücünü kullanarak alan AKP Hükümeti iktidardaki tutumuna yerel yonetimlerde devam ediyor. Yapılan yol ve altyapı çalışmalarını sanki babalarının cebinden para koyarak yapıyorlarmış gibi gösteriyorlar. Yapılan her şeyin karşılığı halktan vergi olarak zaten toplanıyor. Kıraç'ta yaşanan bunlardan farklı değil. Seçim döneminde bütün olanakları kullanarak yönetime gelen AKP şimdi Kıraç halkının ağzına bir parmak bal çalarak kandırmak istiyor. Her şey halkın denetimine açık olacak diyenler, önce halka kapılarını kapattılar, bu kapıları yandaşlarına sonuna kadar açtılar. İhaleler şeffaf olacak dendi, kapalı kapılar ardında yapılıyor, AKP'lilerin dışında ihale alan olursa burunlarından getiriliyor. Kıraç'takı insanlar asgari ücretle iş bulamazken, belediyenin milyarları müteahhitlere aktarılıyor. Demokrasi dediler, belediyede çalışan memurlara baskı yaparak başka sendikalara geçsinler diye uğraşıyorlar. Kısacası ben yaptım oldu, ben istedim oldu, bittiye getirmek istiyorlar. Kıraç halk meclisinin kurulması için verdiğimiz önerge oy birliği ile reddedildi, AKP'li meclis üyelerince. Bu kısa zaman diliminde ortaya çıkan şey halkın denetimi olmadan, halkın katılımı olmadan buralarda değişen hiçbir şey olmayacaktır. Birisi üç kilometre yolu fazla yapar, birisi beş kilometre yol yapar, Kıraç halkının yaşamında bir şey değişmez. Yoksulluk devam eder, işsizlik devam eder. Kıraç halkının bunu böyle bilmesi gerekir. Fabrikalara 400'ün üzerinde işçi yerleştirilmiş, bunlar kimler, AKP yandaşları mı, ya Kıraç'ta oturup işsiz yaşayanlara neden öncelik tanınmıyor? Belediye Kıraç halkının işsizliğinden, yoksulluğundan, üzüntüsünden, sevincinden sorumludur, ayrım yapamaz. Kıraç Belediyesi'nin halkın denetimine açılması ve yapılan tüm işlerde halka bilgi verilmesi ve halkın görüşlerini alması esas olmalıdır. Bunu yapmasının tek yolu Kıraç halkının bu belediyeye oy vermiş, vermemiş olsun belediye denetimine katılmasıdır. Bunun için belediyeyi halkın denetimine açacak mekanizmaları yaratmak gerekir. Bunun için "Kıraç Halk Meclisi"ni kurmak gerekir. Bunun için Kıraç'ın dürüst namuslu insanlarına çok iş düşüyor, emeği ve alınteri ile yaşayanlara çok iş düşüyor. Kıraç'ı insanca yaşanır bir yer haline getirmek, halkın denetimine belediyeyi açmak için birleşmekten başka yapacak ne var?

(*) Kıraç Belediye Meclis Üyesi

ÖNCEKİ HABER

Türküyü arabesk yaptılar!

SONRAKİ HABER

TRT’nin ‘yandaş medya’ peşkeşi TBMM gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa