16 Ekim 2004 21:00

VAN'IN CAN DAMARINI KESTİLER

Gelişmişlik sırasında 75. sırada olan Van'da kişi başına düşen yıllık gelir ise 819 dolar. Bu sıralamasının hakkını veren Van da işsizlik de her geçen gün artıyor.

Paylaş
Gelişmişlik sırasında 75. sırada olan Van'da kişi başına düşen yıllık gelir ise 819 dolar. Bu sıralamasının hakkını veren Van da işsizlik de her geçen gün artıyor. Van'daki işsizlik oranı Devlet İstatistik Enstitüsü'ne göre yüzde 50-55 arasında. Van Sanayi ve Ticaret Odası'na (VATSO) göre bu rakam yüzde 65 ila 70'lere kadar çıkıyor. İlde, Deri Kundura'nın özelleştirme kapsamına alınması ile birlikte yaşanan belirsizlik sürüyor. İlde bulunan sanayi sitesinin birinci etabı yüzde 95 oranında tamamlandı, 2. etabı bitirme çalışmaları devan ediyor. Birinci etaba 40 firma başvuruda bulunmuş. Fakat bunların 17 tanesi ancak çalışabiliyor. Çalışan bu işyerleri de tam kapasite ile çalışmıyorlar. Van'da en önemli geçim araçlarından biri de sınır ticareti. Kapatılan sınır ticareti Van'a çok büyük bir darbe vurmuş. 1933-1998 yılları arasında sınır ticareti yoluyla yapılan ihracat 45 milyon 897bin 769 dolar ve ithalat ise 22 milyon 449 bin 661 dolardı. İldeki tek gelir kaynağı olan sınır ticaretinin kapatılması Van'da işsizlik oranını büyük ölçüde arttırmış. 25 senedir inşaatlarda boya işi yaptığını söyleyen Kenan Bağlar "Van'da işsizlik oranı çok yüksek, bizde yılın birkaç ayı ancak iş bulup çalışabiliyoruz" diyor. Bağlar düzenli işi olmadığı için de 35 yaşında olmasına rağmen evlenemediğini dile getiriyor. Van'da iş arayanların uğrak yeri olan Eski Zerbank Sokak'ta vatandaşlar akşam saatlerine kadar iş için bekliyorlar. 40 yaşındaki Rıfat Elver "Burada bekleyen insanlar akşam evlerine elleri boş dönüyorlar. Günde yüzlerce kişi sürekli çalışabilecekleri bir iş bekliyor" diyor.


İŞSİZLİK REKORU DİYARBAKIR'DA

Mehmet Kocakop/Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Diyarbakır'da 15 yıl savaş ortamı vardı. Bu süreçte Diyarbakır'daki nüfusun üçte ikisi şehir dışına göç etti. Köyden göçler başladı. Göç nedeniyle şehre gelen köylüler ise hem vasıfsız hem de eğitimsizdi. Altypısız olan şehrimiz bu göçü kaldıramadı. Şu anda Diyarbakır ve bölgede işsizlik Türkiye ortalamasının üstünde. Bizim kendi tespitlerimize göre işsizlik oranı yüzde 60-65 arasında. Bırakın Valiliği, belediyeyi her gün DTSO'ya onlarca kişi iş için başvuruyor. Artık odalara da iş istemek için gelenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Hükümetler bu sorunu çözebilirlerdi. Ama tüm taleplerimiz acil ekonomik paketlerde kaldı. Birçok ekonomik paket açıldı, ama hiçbiri uygulanmadı.

Yaşar Demirkol/Türk-İş Bölge Temsilcisi Diyarbakır göç alan bir il. Diğer illere göre işsizlik çok fazla. Resmi olmayan rakamlara göre işsizlik oranı yüzde altmış. 36 ili kapsayan bir Teşvik Yasası'nın bögede yatırımları artırması olanaksız. Diyarbakır'ın mevcut organize sanayi bölgesi yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor. İkinci organize henüz bitirilememiş durumda. Bu nedenle işsizlik fazla. Diyarbakır'da kurulu bulunan kamu kuruluşlarının büyük kısmı yerinde duruyor. Sümerbank fabrikası kapandı. Sümer halı ve iplik fabrikalarında toplam 700 işçi çalışıyordu. Şimdi sadece bekçi, güvenlik görevlisinden oluşan 70 kişi kaldı. Bölgede ve Diyarbakır'da süt ve yem fabrikalarının tümü kapatıldı. Bu hayvancılığa büyük darbe indirdi. Besici yem bulamaz, süt üreticisi ürününü satacak yer bulamaz oldu. SEK kapatıldı. Diyarbakır EBK'da üretim büyük ölçüde düştü. İşçi sayısı azaldı. TEKEL içki fabrikası özelleştirildi. 400 olan işçi sayısı 125'e düştü. Yerel Yönetimler Yasası ile birlikte Köy Hizmetleri, Karayolları, DSİ, Tarım İl Müdürlüğü, Telekom, TEDAŞ gibi hem Diyarbakır'a hizmet veren hem de istihdam sağlayan bölge müdürlükleri kapatılacak. İşsizlik daha da artacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşsizlik çığ gibi büyüyor

SONRAKİ HABER

SON KURBAN FERRO KROM

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...