16 Ekim 2004 21:00

Ebu Garib fotoğraflarına karşı...

Ebu Garib cezaevindeki işkence manzalarını gösteren fotoğraflar karşısında dehşete düşen binlerce Amerikalı, Irak'a kendi fotoğraflarını göndermeye karar verdi. Savaş karşıtı Amerikalılar, ekledikleri notla ABD hükümetinin vahşetini de protesto ediyor.

Paylaş
ABD'nin Irak politikalarından rahatsızlık duyan Amerikalılar, Irak'a kendi fotoğraflarını göndererek işgali protesto edecekler. Aralarında öğretmenlerin, avukatların ve Irak'ta öldürülen Amerikalı rehinelerin aileleri bulunan 2.000 kişi şahsi fotoğraflarının yanına işgal karşıtı bir mesaj iliştirerek Irak'a göndermeye karar verdi. Bush yönetiminin Irak'ta yaptıklarına karşı çıkan savaş karşıtları, bu eylemle Iraklıların 'gerçek Amerikalıların neye benzediğini görmelerini istediğini' belirttiler. ABD'nin işkence üssü Ebu Garib fotoğraflarına gönderme yapılarak böyle bir karar alınırken, Irak'a gidecek fotoğraflar Amerika'nın değişik eyaletlerinde çekilecek. Protesto eylemini düzenleyen Barış Derneği, fotoğrafları bölgenin medya kaynakları yoluyla göndermeyi planlıyor.

Barış mesajları Gerçek Amerikalıların nasıl olduğunu gören Iraklılar, her fotoğrafla beraber kendilerine yazılmış not bulacaklar. 2.000 savaş karşıtı çoğu kendi el yazılarıyla hem Bush yönetiminin politikalarının arkasında olmadıklarını söyleyecek hem de Iraklılara dostluk mesajı gönderecek. Vancouver'dan 11 kişiyi gösteren fotoğrafın arkasında, "Büyük bir utançla ülkemizin Irak halkına getirdiği büyük acılardan dolayı özür dileriz" yazılı. Birkaç ay önce Iraklı militanlar tarafından oğlu Nicholas'ın başı kesilen Michael Berg'in Iraklılara mesajı ise, "Hükümetin Irak halkına yaşattığı büyük kayıplardan ötürü üzgünüm ve utanıyorum."

400 fotoğraf Barış Derneği Iraklıların birçok Amerikalının Ebu Garib fotoğrafları karşısında şoka girdiklerini bilmelerini istediklerini belirtti. Kampanyanın öncüsü 57 yaşındaki öğretmen Kaia Svien, fotoğrafları görünce aptala döndüğünü söyleyerek protesto eylemine karar verdiğini kaydetti: "Bu fotoğrafların gücünü gösterdi. Biz de fotoğrafları niye aksi yönde kullanmayalım ki diye düşündük. Amerikalılar oraya gittiğinden beri Iraklılar, şiddetten başka bir şey görmedi. En azından bizim desteklemediğimizi bilsinler." Kampanyaya toplam 100 şehir ve kasabadan 400 fotoğraf gönderildi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Askerler görevden kaçıyor

SONRAKİ HABER

Eve dönmek istiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...