16 Ekim 2004 01:00

Antep'te örnek sözleşme

DİSK/Tekstil Sendikası'nın örgütlü olduğu Elyaf İplik AŞ ve Remteks İplik Dokuma işçileri, tekstil patronlarının dayatmalarını aştı.

Paylaş
DİSK/Tekstil Sendikası'nın örgütlü olduğu Elyaf İplik AŞ ve Remteks İplik Dokuma işçileri, tekstil patronlarının dayatmalarını aştı. Remteks ve Elyaf İplik, tekstil grup sözleşmeleri dışında olmalarına rağmen, işçiler aynı dayatmalarla (sıfır zam, esnek çalışma) karşı karşıya kalmışlardı. Ancak imzalanan sözleşmeyle işçi ücretlerine ilk altı ay için yüzde 22, ikinci altı ay yüzde 8, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için ise enflasyon artı 2 puan oranında zam yapılması kararlaştırıldı. Yılda 4 maaş ikramiye, yarım ton kömür, aylık 20 milyon lira aile yardımı, ölüm yardımı gibi bir çok sosyal hakta da artış sağlanırken, kömür yardımı ilk kez sözleşmeye kondu.

Birlik şart DİSK/Tekstil Gaziantep Şubesi, 1800 işçinin çalıştığı Akteks Fabrikası patronları ile de kısa bir süre sonra sözleşme masasına oturacak. Şube Başkanı ve aynı zamanda DİSK Bölge Başkanı olan Muzaffer Subaşı, imzaladıkları sözleşmenin grup sözleşmelerine örnek olmasını istedi. Aynı dayatmalarla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Subaşı, "Patronlar önerilerimize yanaşmadılar. Ama biz kararlıydık. Gerekirse grev dedik. Kararlığımızı görünce sözleşmeye yanaştılar" diye konuştu. Patronların yaşadıkları sıkıntıların faturasını işçilere kesmek istediğini söyleyen Subaşı, grup sözleşmelerinden başarıyla çıkmanın tek yolunun DİSK, Türk-İş ve Hak-İş'e bağlı sendikaların kararlı bir şekilde ortak tutum almasından geçtiğini ifade etti. Gaziantep'in, 70-80 bin işçisiyle tekstil sektörünün can damarı olduğunu belirten Subaşı, buna karşılık sendikalı işçi sayısının yüzde 10 bile olmadığını söyledi.


İşçiler ne dedi? Cuma Dinç (Remteks Baştemsilcisi):Önceki yıllara göre iyi bir zam aldık. İki yıldır sendikalıyız. Sendikasız çalıştığımızda ikramiye yoktu. Hiçbir sosyal hakkımız verilmiyordu ve asgari ücrete çalışıyorduk. Fatih Sağçetin (Remteks İşyeri Disiplin Kurulu Üyesi):Sendika yokken, örneğin fazla mesaiye kalmadığımızda işten atılabiliyorduk. Artık kendi yasal haklarımız elimizde. İşyerlerinde haksızlık olduğu sürece işçiler sendikalara yönelecektir.

ÖNCEKİ HABER

Metal işkolunda birlik çağrısı

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa