15 Ekim 2004 21:00

Ramazan yoksul geldi

Diyarbakır'da binlerce yoksul aile, iftar sofrasına bir tas sıcak çorba koyabilmek için yardım kurumlarına başvurdu. Kızılay'ın önünde uzun kuyruklar oluştu.

Paylaş
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte binlerce yoksul aile; Valilik, Belediye ve Kızılay'a başvurarak yardım talebinde bulundu. Başvuruları değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı hergün 6 bin, Diyarbakır Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise 5 bin yiyecek paketi dağıtacak. 20 yıldır iftar yemeği dağıtan Kızılay Yardım Derneği de hergün 950 aileye sıcak yemek verecek. Her ramazanda sıcak yemek dağıtan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, bu yıl söz konusu uygulamadan vazgeçti. Yardım için başvuran 20 bin yoksul aile içinden öncelikli olarak dul, bayan, özürlü ve yaşlılara 5 bin yardım paketi dağıtacak olan vakıf, ayrıca yardımseverlerin verdiği 500 ramazan paketini de dağıtacak.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da iftar çadırı açmayarak, hazırlanan 6 bin ramazan paketini evlere dağıtacak.

950 aileye sıcak yemek 20 yıldır Diyarbakır'da iftar yemeği dağıtan Kızılay Yardım Derneği, bu yıl 950 aileye 5 kilo sulu yemek, 5 kilo pirinç pilavından oluşan iftar yemeği dağıtacak. Diyarbakır dışında Mardin, Bingöl ve Şırnak ile çevre ilçelere de fasulye, pirinç, helva, şeker, mercimek gibi gıda maddelerinden oluşan 11 bin ramazan paketi dağıtacak. Kızılay Yardım Derneği Başkanı Muzaffer Karadede, yoksul aileleri kaymakamlık ve muhtarlar aracılığıyla tespit etmeye çalıştıklarını belirterek, "Diyarbakır için 70 milyarlık bir yardım bütçemiz var. Bunun 40 milyarını hayırsever işadamları sağladı. Herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

ÖNCEKİ HABER

AB kıskacında Türkiye tarımı -1

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa