15 Ekim 2004 01:00

Sümerbank işçisi öfkeli

Sümer Holding AŞ'ye ait Bakırköy Konfeksiyon Sanayi İşletmesi'nin satışıyla bir anda işsiz kalan 660 işçiden 300'ü, Ankara'ya gelerek hükümeti ve Başbakan Erdoğan'ı protesto ettiler.

Paylaş
Sümer Holding AŞ'ye ait Bakırköy Konfeksiyon Sanayi İşletmesi'nin satışıyla bir anda işsiz kalan 660 işçiden 300'ü, Ankara'ya gelerek hükümeti ve Başbakan Erdoğan'ı protesto ettiler. Özelleştirme kapsamındaki fabrikaları Doğa Madencilik'e satılan Bakırköy Sümerbank işçileri, dün sabah saatlerinde AKP Genel Merkezi önüne geldiler. Çevik kuvvet polisinin panzerlerle barikat kurduğu işçiler, "İş, aş dediniz, işimizi yediniz", "İş, ekmek yoksa barış da yok", "Tayyip başvekil, işçi-köylü aç sefil", "Hükümet istifa, Tayyip Amerika'ya", "KİT'ler vatandır, vatan satılmaz", "Sermayenin imamı kaça sattın vatanı" sloganları ile öfkelerini dile getirdiler. AKP binasını göstererek "İşte burası, hortumcuların yuvası" diye seslenen işçiler, "Dönek Tayyip, yaptığın ayıp", "Kahrolsun ABD, işbirlikçi AKP", "İki yüzlü siyaset istemiyoruz", "Vur vur inlesin, Abdül Tayyip dinlesin" sloganlarıyla Başbakan Erdoğan'ı hedef aldılar.

Yaman çelişki TEKSİF Bakırköy Şube Başkanı Çetin Yelken, yaptığı açıklamada, devletin kendi yasalarını bile çiğneyerek, işçilere tebligat bile yapmadan kıdem ve ihbar tazminatlarını bankaya yatırdığını, 660 işçinin kış ayında sokağa bırakıldığını söyledi. Sendikacı olarak bütün uyarılarına rağmen işçilerin, oy verdikleri AKP tarafından işten atıldığına dikkat çeken Yelken, "Biz işte bu yaman çelişkiyi anlatmaya geldik" dedi. İşçilerin kapı dışarı edilmesini, "İsrail ordularının Filistin kamplarını baskınına" benzeten Yelken, sendikacıların hükümetlerle işbirliği halinde olmasının da bu durumda payı olduğunu ifade etti. Sözleri "Kahrolsun sendika ağaları" sloganıyla karşılanan Yelken, bugün de Türk İş'e giderek, özelleştirmelere ve işçi kıyımlarına neden ses çıkarılmadığını soracaklarını söyledi.

Balonlar patladı Başbakan Erdoğan'ın sanayicilerden işsize iş bulmasını istediğini hatırlatan Çetin Yelken, "Sayın Başbakan siz işçi atmayın, bu işçileri rantabl çalıştırın, ürettirin yeter. İstihdam sorunu çözülür" diye konuştu. AB komiserlerinin önünde önlerini ilikleyip, el pençe divan duranların işçiye, köylüye efelendiklerini söyleyen Yelken, Tayyip Erdoğan'a şöyle seslendi: "Türkiye Çankaya, Balgat'tan ibaret değil. Türkiye, Brüksel değil. Doğduğun Kasımpaşa, Alibeyköy, Zeytinburnu da var. Bu sese kulak ver." Açıklamanın ardından Yelken başkanlığındaki bir heyet AKP Genel Başkan Yardımcısı Nazım Ekren ile görüştü. İşçiler ise üzerinde "AKP" yazan ve ampül resmi bulunan sarı balonları patlatarak eylemlerini sürdürdü.

ÖNCEKİ HABER

'BU SORUMSUZ BİR POLİTİKA'

SONRAKİ HABER

Halfeti’de gözaltına alınanlara işkence iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa