15 Ekim 2004 01:00

Irkçılardan tam destek

Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ile Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi tarafından Türkiye'nin AB üyeliği öne sürülerek bir imza kampanyasını başlatacaklarını ilan etmeleri üzerine başlayan tartışmada, Neonazi partileri imza kampanyasına tam destek vereceklerini ilan ettiler.

Paylaş
Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ile Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi tarafından Türkiye'nin AB üyeliği öne sürülerek bir imza kampanyasını başlatacaklarını ilan etmeleri üzerine başlayan tartışmada, Neonazi partileri imza kampanyasına tam destek vereceklerini ilan ettiler. Önceki gün Münih'te 2006 yılında yapılacak genel seçimlerde "Milliyetçi Cephe" kurmak üzere bir araya gelen ırkçı-faşist partiler Alman Halk Partisi (DVU) ve Almanya milliyetçe Demokrat Partisi (NPD) genel başkanları, CDU/CSU tarafından başlatılacak kampanyaya tam destek vereceklerini ortak bir basın açıklamasıyla bildirdiler. DVU Genel Başkanı Gerhard Frey ve NPD Genel Başkanı Udo Voigt tarafından yapılan yazılı açıklamada "C-Partileri'nin (Hıristiyan) Türkiye'ye karşı başlatmayı planladığı imza kampanyasını destekliyoruz. Alman halkı can alıcı sorunlar konusunda kendisi karar vermeli. Eurobarometre tarafından yapılan araştırmada Almanların yüzde 54'ü Ankara'nın AB üyeliğine karşı. Halk temsilcileri halkın istemine karşı karar vermemeli" dediler. Bu arada dün Die Tageszeitung gazetesine bir açıklama yapan faşist NPD'nin sözcüsü Klaus Beier, CDU/CSU tarafından Türkiye'ye karşı bir imza kampanyası başlatılmaması durumunda kendilerini bunu tek başına yapacaklarını söyledi. Beier verdiği demeçte, "C Partileri eğer imza kampanyasını uzatır ve oyalarsa biz kendimiz başlatırız. Bizim kampanyamız AB'nin kararından önce başlayacak" dedi. Bu durumda, ırkçı partinin 17 Aralık öncesinde Türkiye'nin AB'ye alınmasını gerekçe göstererek ülkedeki Türkiye kökenli emekçilere karşı kent merkezlerinde imza standları açabilecekleri belirtiliyor.

Merkel'den yorum yok Türkiye'ye karşı imza kampanyasını gündeme getiren CDU ve CSU yöneticileri ırkçı partilerin bu tam desteğinden sonra yorum yapmaktan kaçındılar. CDU Genel Başkanı Angela Merkel'in bir sözcüsü, ırkçı partilerin destek açıklamasını "yorum yok" biçiminde değerlendirdi.

ÖNCEKİ HABER

Türkiye karşıtı kampanya
   ırkçılağa zemin hazırlıyor

SONRAKİ HABER

Taksi ücretlerine 23 Haziran'dan sonra zam geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa