15 Ekim 2004 01:00

Avrupa Sosyal Forumu
   Londra'da başladı

Küreselleşme karşıtı örgüt ve kuruluşların katılacağı Avrupa Sosyal Forumu bugün başladı. Forum kapsamında Avrupa sermayesinin emekçilere yönelik ekonomik ve siyasal saldırıları ve Irak işgalinin yanı sıra Avrupa Anayasası'nın neler getireceği de tartışılacak.

Paylaş
Üçüncü Avrupa Sosyal Forumu, bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı. 17 Ekim'de büyük bir gösteri ile noktalanacak Avrupa Sosyal Forumu (ASF) çerçevesinde AB'nin pek çok ülkesinden gelecek küreselleşme karşıtı örgüt ve kuruluşların temsilcilerinin katılacağı 500'den fazla toplantı gerçekleştirilecek. Avrupa Anayasa'nın Avrupa halklarına neler getireceği konusunda yoğun tartışmaların beklendiği forum çerçevesinde, Avrupa sermayesinin emekçilere karşı başlattığı kapsamlı ekonomik ve demokratik saldırılar, Irak işgali gibi konular tartışılacak. Toplantılar kent merkezinde bulunan Alexandra Palace'da yapılacak ASF'nin bu yılkı örgütlenmesinde Londra Büyükşehir Belediyesi, RMT (Demiryolu Işçileri Sendikası), Unison (Kamu Emekçileri Sendikası) ve yedi milyon üyeli TUC'un (Işçi Sendikaları Konfederasyonu) yanı sıra "Stop the War Coalition" (Savaşı Durdurun Kolasiyonu), göçmen kuruluşları, çevre, kadın, öğrenci, ırkçılık karşıtı 70 örgüt yer alıyor. ASF'nin bu yılki konuşmacıları arasında ise Che Guevera'nın kızı Dr. Aleida Guevara ATTAC Fransa'dan Susan George, Bolivya'lı muhalif siyasetçi Evo Morales , gazeteci yazar John Pilger, Znet'ten Michael Albert, Filistinli eylemci Azmi Bishara, Nijeryalı çevreci ve avukat Oronto Douglas bulunuyor.

Türkiye'den katılımcılar ASF'ya Türkiye'den Evresel Kültür dergisi Genel Yayın Yönetmeni Aydın Çubukçu, TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu, Gıda-İş Genel Eğitim Sekreteri Seyit Aslan, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Başkanı Sami Evren, Genel Eğitim Sekreteri Güven Gerçek, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nden (TMMOB) Mehmet Soğancı, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu'ndan Tayfun Mater, Istanbul Sosyal Forumu'ndan (ISF) Levent Şensever, Yıldız Önen ve Erkin Erdo?an, Asrın Hukuk Bürosu'ndan Irfan Dündar, gazetemiz Evrensel'den Taylan Bilgiç ve Radikal gazetesinden Nuray Mert'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 90 kişi katılıyor.

17 Ekim'de büyük gösteri ASF, 17 Ekim Pazar günü yapılacak büyük bir gösteri ile tamamlanacak. Forum organize komitesi tarafından basına yapılan açıklamada, eyleme en az 50 bin kişinin katılacağı belirtildi. İlki İtalya'nın Floransa kentinde yapılan ASF'nun ikincisi geçen yıl Paris'te gerçekleştirilmişti.

ÖNCEKİ HABER

Şiiler silah bırakmıyor

SONRAKİ HABER

Traktörüyle su kanalına düşen çiftçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa