14 Ekim 2004 01:00

'Sahip'ler ve direnenler

Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası, IMF, ve ABD'nin şekillendirdiği dünya ve her ülkede bu dünyaya karşı büyüyen toplumsal muhalefet.

Paylaş
Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası, IMF, ve ABD'nin şekillendirdiği dünya ve her ülkede bu dünyaya karşı büyüyen toplumsal muhalefet. Ziegler, "Dünyanın Yeni Sahipleri ve Onlara Direnenler" başlıklı kitabında önce sözü geçen kurumların başını çektiği düzenin dünyayı ne hale getirdiğini gözler önüne sererken, onlara karşı sokaklarda büyüyen öfkeyi de dile getiriyor. Ziegler kitabını da "yeni muhalefet" olarak tanımladığı ve Guantano-Alimonda Meydanı'nda 21 Temmuz 2001 günü saat 17.30'da G-8 Zirvesi'ne karşı gösteri yaparken bir İtalyan polisi tarafından vurularak 20 yaşında yaşama veda eden edebiyat öğrencisi CenovalıCarlo Giuliani ve Pierre Bourdieu'ya adıyor.

Trajedi Ziegler'e göre dünyanın yeni sahipleri küresel finans sermayesi. Kendi çıkarlarını korumak ve kazancını artırmak için bu yeni sahipler dünyanın her köşesinde yeni bir trajedi yaratıyorlar. Ziegler, "Dünyada her yedi saniyede bir on yaşın altındaki bir çocuğun açlıktan ölümünü" istatistik bir bilgi olarak değerlendiren bu yeni dünyanın sahiplerinin kim olduklarına, güçlerini nereden aldıklarına yanıt vermeye çalışıyor.

Bir savaş makinesi Dünya Ticaret Örgütü'nü "bir savaş makinesi" olarak tanımlayan Ziegler, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren, GATT; GATS, TRIPS gibi anlaşmaların ülkelerde ve halklarında yarattığı yıkımları da ortaya koyuyor. Ziegler'e göre IMF ise bir "kundakçı". Ziegler okuyucuya dünyanın dört bir yanında bu kurumlara karşı çıkan oluşumlar hakkında da detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyor.

ÖNCEKİ HABER

Türkçenin soluğu dağlarca

SONRAKİ HABER

Öğrencileri darbeden okul müdürü görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa