13 Ekim 2004 21:00

Yüzbinler genel greve çıktı

Kolombiya'da ABD destekli hükümetin izlediği ekonomik politikalar, genel grev ve büyük eylemlerle protesto edildi. Başkent Bogota ve diğer kentlerdeki eylemlere bir milyona yakın emekçi katıldı.

Paylaş
Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da, Alvaro Uribe hükümetine karşı büyük protesto eylemleri düzenlendi. Sendikalar, insan hakları örgütleri ve çeşitli muhalif partilerin destek verdiği eylemlere, ülke çapında 1 milyona yakın kişi katıldı. Başkent Bogota başta olmak üzere bütün büyük kentler, düzenlenen genel grevden etkilendi. Hastane ve okullar kapanırken, grev yargı kurumlarına dek yansıdı. Gösterilerde özellikle artan işsizliğe, hükümetin yükseltmek istediği vergilere ve Devlet Başkanı Uribe'nin koltuğunu bir dönem daha korumak için anayasayı değiştirme planlarına karşı çıkıldı. Birçok kentte yüzbinler, IMF dayatmalarına karşı sloganlar atarken, hükümetin istifasını talep etti.

Savaş bütçeyi kemiriyor Gözlemciler, ABD destekli Uribe rejiminin gerilla örgütlerine karşı yürüttüğü kanlı savaşın, bütçenin önemli bir bölümünü götürdüğünü belirtiyor. İç savaş giderlerini karşılamak için vergilerin yükseltilmesi, halkın hoşnutsuzluğunu daha da artırdı. Kolombiya nüfusunun yarısından çoğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Diğer yandan, kıtanın kuzeyindeki Kanada'da 125 bin kamu işçisi, dün greve çıktı. Kanada Kamu Hizmetleri İttifakı (PSAC) adlı sendikaya üye işçiler, toplu iş sözleşmesi sürecinde taleplerinin kabul edilmesini istiyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Felluce'de 'yol ayrımı'

SONRAKİ HABER

Hollanda'da eylem maratonu başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa