13 Ekim 2004 01:00

Şairler Eskişehir'deydi

1. Eskişehir Yunus Emre Şiir Buluşmaları, 7-8-9 Ekim 2004 tarihlerinde, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Paylaş
1. Eskişehir Yunus Emre Şiir Buluşmaları, 7-8-9 Ekim 2004 tarihlerinde, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapıldı. Eskişehir Sanat Derneği Başkanı Şehabeddin Tosuner, Almanların Goethe, İngilizlerin Shakespeare, İtalyanların Dante, İspanyolların Cervantes, Fransızların Mallarmé ile dillerini yücelttiklerini belirterek, "Yunus Emre, Anadolu kültürünün birikimi ve anlatım ustalığıyla günümüze kadar gelmiş, dünya çapında övünebileceğimiz bir şair olmuştur" dedi. Daha önceki yıllarda kalıplaşmış bir program çerçevesinde, 'resmi anmalarla' gündeme getirilen Yunus Emre, ilk kez, şiirimizin usta adlarının buluşmasında etraflıca ele alındı. Eskişehir Sanat Derneği'nin öncülüğünde üç gün süren etkinliklerde, "Halk Şiirinin Dünü Bugünü", "Divan Şiirimizin Dünü Bu Günü", "Yunus Emre", "Günümüz Şiirinde Anlam Sorunu" ve "Şiirde Gerçeklik Sorunu ve Eleştiri" başlıklı paneller düzenlendi. Etkinliğe katılan şairler, 'Şiir Buluşmaları'nda kendi şiirlerini seslendirdi.

Ustalar unutulmadı 1. Eskişehir Şiir Buluşmaları'nda her yıl farklı sanatçılara verilmesi düşünülen Yunus Emre Edebiyat Emek Ödülü Ahmet Oktay'a, Yunus Emre Araştırma Ödülü Vecihi Timuroğlu'na, Yunus Emre Şiir Ödülü Melisa Gürpınar'a verildi. Etkinliğe rahatsızlıkları nedeniyle katılamadıkları bildirilen Oktay'ın ve Gürpınar'ın ödüllerini, kendilerine teslim etmek üzere şair Enver Ercan aldı. İlk gün Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü öğrencileri Ozan Çolak, Gamze Öztürk, Öykü Başar ve Fatih Yurdakul, Yunus Emre'nin şiirlerini seslendirdi. Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Salih Akpınar'ın yönettiği "Halk Şiirinin Dünü Bugünü" konulu panelde Vecihi Timuroğlu ve Metin Turan konuştu. Şiir buluşmasında da, Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan, şiir üzerine görüşlerini aktardı, şiirlerinden örnekler okudu. Aynı etkinlikte, Eskişehir'de yaşayan şairler; Rahmi Emeç, Zehra Çam, Dağıstan Kılıçaslan, Nedim Uçar, Erdoğan Ekiner, Muharrem Dayanç, Ali Haydar Çakta, Funda Kızıltaş, Ali Kanneci, Nedime Köşgeroğlu, Erol Büyükmeriç ve Münevver İzgü de şiirlerini seslendirdi. Etkinliğin ikinci gününde toplu olarak Yunus Emre'nin kabrinin bulunduğu Mihalıççık ilçesine bağlı Yunus Emre beldesine gidildi. Aynı gün, "Yunus Emre" konulu konferansta, şair Vecihi Timuroğlu bir bildiri sundu. Ardından, Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Halil Buttanrı'nın yönettiği ve İstanbul Kültür Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ömür Ceylan ile Osmangazi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Yontar'ın konuşmacı olarak katıldığı "Divan Şiirimizin Dünü Bugünü" konulu bir panel yapıldı. Akşam da, konuk şairler; Aydın Şimşek, Enver Ercan, Metin Turan, Hilmi Haşal, Şükrü Erbaş, Ayten Mutlu ve Sennur Sezer, şiirlerinden örnekler sundu. Etkinliğin son gününde ise Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Gültekin'in yönettiği, Aydın Şimşek ve Nizamettin Uğur'un konuşmacı olarak katıldıkları "Günümüz Şiirinde Anlam Sorunu" paneli, Osmangazi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Medine Sivri'nin yönettiği, Salih Bolat'ın konuşmacı olarak yer aldığı "Şiirde Gerçeklik Sorunu Ve Eleştiri" konulu bir panel yapıldı. Aynı gece şairler; Salih Bolat, Abdülkadir Budak, Haydar Ergülen ve Vecihi Timuroğlu şiirler okudu. Eskişehir Sanat Derneği Şube Sekreteri Zehra Çam, 'Şiir Buluşmaları'nın kapanışında yaptığı konuşmada, 1. Eskişehir Yunus Emre Şiir Buluşmaları'nın, daha yetkin bir şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Ödüller Hurrem'e

SONRAKİ HABER

Tanrıkulu gazetecilere yönelik saldırılarla ilgili Meclis Araştırması istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa