12 Ekim 2004 21:00

Hani zam yoktu?

"Petrolden başka zam yok" diyen hükümet, akaryakıt, alkol ve sigaraya zam yapacak. Zam oranları ise şöyle; alkol ve sigaraya yüzde 15, akaryakıta en az yüzde 5.

Paylaş
Akaryakıt dışında hiçbir şeye zam yapmayacağız, diyen AKP Hükümeti alkol, sigara ve akaryakıta zam yapacak. Zamların yapılma nedeni ise yine hükümetin hiç sorun yok dediği faiz dışı fazla hedefinin karşılanabilmesi.

Büyük buluşma IMF'nin de üzerinde çalışmalarını yürüttüğü 2005 Bütçesi'ne ilişkin ekonomi yönetimi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir araya geldi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Başbakan Erdoğan'ın buluşmasından ise yeni zam kararları çıktı. IMF'nin yüzde 6.5-7 oranında olmasını istediği faiz dışı fazla oranının tutturulabilmesi için akaryakıt, alkol ve sigaraya zam yapılması kararlaştırıldı. Oysa daha önceki günlerde Başbakan Erdoğan, halka "Akaryakıt dışında hiçbir şeye zam yapmayacağız" demişti. Başbakanı yalanlayan zamların oranları da oldukça yüksek. Akaryakıta yüzde 5'den az olmamak şartıyla, sigara ve alkole ise yüzde 15 zam yapılması Başbakan Erdoğan tarafından onaylandı. Ekonomi yönetimi toplantıya IMF ile sürdürdüğü görüşmelerde alınan kararları getirdi. IMF programının en önemli hedefi ve IMF'nin hiç taviz vermediği faiz dışı fazla için başta Başbakan Erdoğan olmak üzere ekonomi yönetimi halka yeni yükler yıkmayı kararlaştırdı.

Zammın arkası gelecek Ekonomi yönetimi, hükümet üyelerinin "faiz dışı fazla hedefinde hiç sorun yok" dediği 2005 bütçesi için öngörülen yüzde 6.5'lik fazlada yaşanan sıkıntıları Başbakan'a aktardı. Görüşmede 5 katrilyon lirayı bulan açıkla birlikte yatırım ödeneğinin artırılması da gündeme geldi. Bütçe açığı için ise yeni önlemler gündemde yer alıyor. Bu da yine yeni zamlar anlamına geliyor. Zam kararlarının bugün yapılacak Yüksek Planlama Kurulu toplantısının ardından uygulanması bekleniyor. Bu arada IMF heyetiyle vergi indirimi konusunda da anlaşma sağlanamadı.


ZAMLAR YPK'NIN GÜNDEMİNDE Pazartesi günü ertelenen Yüksek Planlama Kurulu (YPK) bugün toplanıyor. Edinilen bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak toplantı, saat 09.00'da başlayacak. Toplantıda, 2005 yılı temel ekonomik büyüklükleri ile yapılması kararlaştırılan zamlar ele alınacak. Buna bağlı IMF ile imzalanacak üç yıllık stand by ve hazırlıkları süren ekonomik program konularının da gündeme gelmesi öngörülüyor.


SON ZAM 11 GÜN ÖNCEYDİ AKP Hükümeti 1 Ekim'den geçerli olmak üzere akaryakıt ve doğalgaza zam yapmıştı. Yine IMF görüşmelerine denk gelen zammın oranı yüzde 5 idi. Ankara'da 95 oktanlı kurşunsuz benzinin fiyatı 2 milyon 79 bin liradan 2 milyon 183 bin liraya, 98 oktanlı kurşunsuz benzinin fiyatı 2 milyon 264 bin liradan 2 milyon 376 bin liraya, motorinin fiyatı ise 1 milyon 641 bin liradan 1 milyon 722 bin liraya çıkmıştı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya'nın iki faşist partisi ittifak hazırlığında

SONRAKİ HABER

Ramazan sofrası kurma derdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...