11 Ekim 2004 21:00

Ferro Krom'da beklenen oldu

"Doğunun incisi" olarak bilinen Elazığ Ferro Krom Fabrikası'nda çalışan sendikalı işçiler özelleştirmenin hemen ardından işten atıldı.

Paylaş
"Doğunun incisi" olarak bilinen Elazığ Ferro Krom Fabrikası'nda çalışan sendikalı işçiler özelleştirmenin hemen ardından işten atıldı. Fabrika 2000 yılında 58 milyon 50 bin dolar karşılığında Yıldırımlar Dış Ticaret, Pazarlama AŞ'ye satılmıştı. Firma fabrikayı alır almaz da üretimi durdurmuştu. Özelleştirmeden önce 2 bin işçinin çalıştığı fabrikada, 441 işçi kalmıştı. Sendikalı işçinin kalmadığı fabrikaya 60'ı güvenlik görevlisi, 20'si işçi olmak üzere 80 kişinin alınacağı duyurulunca, 7 bin kişi iş başvurusunda bulundu.

Küre'yi hatırlayın Alıcı firmanın Etibank Şark Krom İşletmesi'ndeki ham madde rezervini çıkardıktan sonra, fabrikayı söküp gideceğini duyuran Maden-İş Şube Başkanı Vahttetin Demirtaş, bu uygulamanın Elazığ'a faydası olmayacağını söyledi. Fabrikanın Elazığ ekonomisine katkısının 3 trilyon lira olduğunu hatırlatan Demirtaş, Kastamonu Küre'de bulunan madende meydana gelen ve 20 işçinin can verdiği iş kazasını hatırlatarak "Özelleştirilen tüm fabrikalarda olduğu gibi işveren burada da taşeron işçi çalıştıracak. İnsanlar 300 milyon karşılığında bu ölüm ocaklarına girecek" dedi.

Sendikalı işçi kalmadı Fabrikada sendikalı işçi kalmadığını, şubeleri ile ilgili kararın verilmesi için genel merkezin talimatını beklediklerini belirten Demirtaş, "Biz bunları hak etmedik. En son Başbakan Erdoğan seçim öncesinde yaptığı mitingde 'Sizi mağdur etmeyeceğiz, burada 2-3 bin işçi çalışacak' sözü vermişti. Kendi oyumuzla kendi ekmeğimizden olduk" diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trafik Vakfı işçileri valilik önündeydi

SONRAKİ HABER

YTÜ Emek Gençliği: Bedri Gencer’i okulumuzda istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...