11 Ekim 2004 21:00

Trafik Vakfı işçileri valilik önündeydi

TÜMTİS'e üye oldukları için işten atılan Trafik Vakfı işçileri, sendikalaşmanın Anayasal bir hak olduğunu belirterek vakıf yönetimini protesto ettiler.

Paylaş
TÜMTİS'e üye oldukları için işten atılan Trafik Vakfı işçileri, sendikalaşmanın Anayasal bir hak olduğunu belirterek vakıf yönetimini protesto ettiler. "Yaşasın sınıf dayanışması", "Trafik Vakfı işçisi yanlız değildir" sloganlarını atan işçiler, İstanbul Valiliği'nden işten atılmalarının sebebinin açıklanmasını istediler. Çeşitli sendikalar ve kitle örgütünün temsilcileri ve aileleri ile birlikte, dün öğle saatlerinde İstanbul Valiliği önünde toplanan Trafik Vakfı işçileri, Vali Muammer Güler'le görüşmek istedi. Güler'in Valilik binasında olmaması üzerine alkışlar ve sloganlarla basın açıklaması yapan TÜMTİS'liler, atılan işçilerin geri alınmasını aksi halde eylemlerine devam edeceklerini ilan ettiler. Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, yaptığı konuşmada, İstanbul Trafik Vakfı çalışanlarının yakın bir zamanda TÜMTİS'e üye olduklarını, sendikanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yetki aldığını ve toplusözleşme sürecinin başladığını anlattı. Büyükkucak, sendikaya üye olma sürecinde işçilerin "sudan bahanelerle" işten çıkartıldıklarını söyleyerek, atılan işçilerin derhal geri alınmasını istedi.

100 işçi atıldı TÜMTİS Genel Eğitim Sekreteri Gürel Yılmaz da İstanbul Trafik Vakfı'nın tamamen kamu yararına çalışmak üzere İstanbul Valiliği denetiminde kurulduğunu ifade ederek, "Vakıf yönetimi, bugün kuruluş amaçlarıyla çelişen bir uygulama içindedir. Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Valimiz, anayasal haklarını kullanıp sendikalı oldukları için işçilerin iş akitlerinin feshedilmesi ve bu amaçla işyerlerinin devredilmesi uygulamalarına engel olmalıdır" şeklinde konuştu. Yılmaz, yaklaşık 100 işçinin işine son verildiğini bildirerek, işçilerin yıllardır düşük ücretlerle ve ağır iş koşullarında çalıştıklarına dikkat çekti. Açıklamaların ardından Türk-İş'e bağlı sendikalara üye işçilerin konu ile ilgili topladıkları imzalar valiliğe teslim edildi.

ÖNCEKİ HABER

Sümerbank boşaltıldı

SONRAKİ HABER

Röveşatanın tarihi: Kim icat etti, ilk nerede görüldü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa