12 Ekim 2004 01:00

Kerkük krizi resmileşti

Kerkük krizi resmiyet kazandı. IKDP Lideri Mesut Barzani, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül ile Kerkük'ün statüsünü görküştü. Barzani, Kerkük'ün Kürt kenti olduğunu bir kez daha tekrarladı.

Paylaş
Irak Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP) lideri Mesut Barzani ile Türkiye arasında yeniden Kerkük krizi patlak verdi. Türkiye'ye bu konuyu görüşmek üzere gelen Barzani, "Kerkük'ün hala Kürdistan'ın kalbi olduğunu düşünüyorum" dedi. Barzani temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Barzani, Esenboğa Havaalanı'nda İstanbul'dan dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile kısa bir süre görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Barzani, Kerkük'e ilişkin bir soru üzerine, "Kerkük'ün hala Kürdistan'ın kalbi olduğunu düşünüyorum, ama burada tartışmaya varım" diye konuştu. Erdoğan ve Gül ile ne konuştuğunun sorulması üzerine, bugün yapacağı görüşmeleri ele aldıklarını belirten Barzani, temaslarını tamamlamasının ardından daha kapsamlı açıklamalarda bulunacağını kaydetti.

Uyarılacak Erdoğan ve Gül ile ne konuştuğunun sorulması üzerine, bugün (dün) yapacağı görüşmeleri ele aldıklarını belirten Barzani, temaslarını tamamlamasının ardından, daha kapsamlı açıklamalarda bulunacağını söyledi. Uzun zamandır Türkiye'ye gelmeyen KDP lideri Mesud Barzani'nin, Dışişleri Bakanlığı'nda, bir dizi görüşme yapması planlanıyor. Dışişleri Bakanı Gül tarafından da kabul edilmesi beklenen Barzani, sık sık gündeme getirdiği, "Kerkük için savaşırız" şeklindeki açıklamaları ve şehirdeki, demografik yapıyı değiştirme çabaları konusunda uyarılacak. Habur sınırından, Irak'taki KDP bölgesine geçişlerde, Türk kamyonlardan alınan ekstra vergi ve harçlara ilişkin rahatsızlık da, görüşmelerde ele alınacak. Türkiye ile Irak arasında, açılması öngörülen ikinci kapıya ilişkin uzlaşmazlık da, Barzani'nin Ankara ziyaretinin gündeminde.

ÖNCEKİ HABER

Dillerin buluşması Diyarbakır'da

SONRAKİ HABER

Reel kesim güven endeksi mayısta 6,6 puan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa