11 Ekim 2004 21:00

Türkiye halkı yargılanıyor

"Sağlık hakkı" talebiyle 5 Kasım tarihinde bir araya gelen 11 örgütün 85 yöneticisinin yargılanacağı dava 13 Ekim'de yapılacak. Duruşma günü tüm yurtta etkinlik düzenleyeceklerini duyuran İTO Başkanı Gencay Gürsoy, "O gün biz değil sağlık hakkı yargılanıyor" dedi.

Paylaş
TTB, SES ve diğer sağlık alanındaki örgütlü sendikalarının çağrısıyla Türkiye'deki sağlık sorunlarına ve sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının düzeltilmesi için "GöREV" etkinliği nedeniyle sendika, sivil toplum ve meslek örgütlerinin 85 yöneticisi yargılanıyor. TCK'nın 'iş bırakmayı' düzenleyen 236. maddesine dayandırılarak açılan dava 13 Ekim Çarşamba günü saat 10:00'da İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılacak. Konuyla ilgili olarak dün İstanbul Tabip Odası'nda ilgili kurum ve sivil toplum örgütlerinin de hazır bulunduğu basın toplantısı düzenlendi.

Sağlık hakkı yargılanıyor Türkiye'nin çok ciddi sağlık sorunları olduğuna dikkat çeken İTO Başkanı Gencay Gürsoy, "Bu sorunların başında da yetersiz olan sağlık hizmetlerinin eşit olmayan dağılışı var. Bununla ilgili olarak uzun zamandan beri hükümeti ve halkı uyarmaya çalıştık" dedi. Hükümetin IMF ve Dünya Bankası 'nın şablon reçeteleriyle bu sorunların daha da içinden çıkılmaz bir hale soktuğunu kaydeden Gürsoy, özelleştirmenin sağlık sorunlarının çözümü gibi lanse edildiğini söyledi. Çarşamba günü 85 kişinin yargılanacağını hatırlatan Gürsoy, "Burada biz değil sağlık hakkı yargılanıyor" dedi. Sağlık hakkını dile getirmenin Anayasa'nın temel hakkı olduğunu belirten DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, "İşte sanıklar karşınızda. Onur duyuyorum bu davada yargılanmaktan. Burada Türkiye halkı yargılanıyor. Bu sorun sadece bizim değil Türkiye halkının sorunudur" diye konuştu. Hak arama mücadelesinin suç sayıldığını dile getiren KESK Başkanı Sami Evren ise Türkiye'de yaşayanların gün geçtikçe sağlıklı yaşama hakkını kaybettiğini dile getirerek, "Burada asıl bu durumun sorumluları yargılanmalı. Sağlık Bakanı yargılanmalı" dedi. Suçlarının Türkiye'de yaşayan insanlara ücretsiz sağlık talep etmek olduğunu dile getiren Türk Tabipler Birliği Bakanı Füsun Sayek kendilerini "Dünya'nın en güzel suçluları" diye nitelendirdi. Suçlanan 85 kişinin arasında olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Sayek, "Bu suçu işlemeye devam edeceğiz" diye konuştu. Bu davanın gülünecek bir dava olduğunu söyleyen Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, "Yapılan eylemleri sindirmek için açılmış bir davadır" dedi. Yargının burada kişileri değil kurumları yargıladığını söyleyen Büyükkucak, "Biz yargılanmaktan gurur duyuyoruz. Başımızı önümüze eğecek bir suçtan yargılanmıyoruz. Konfederasyon olarak dostlarımızın yanında olacağız" diye konuştu.

Hükümeti ve halkı uyardık Kendilerinin sendika olarak karar alırken, sadece sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirmek için değil Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın insanları nasıl zor duruma düşüreceğini farkettikleri için eylem yaptıklarını belirten SES Başkanı İsmail Hakkı Tombul, "Sağlık hakkına sahip çıkmak için örgütlendik" dedi. Kendilerine dava açılmasının ilginç olduğunu söyleyen Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği Başkanı Leyla Ezgi, "Biz nasıl işi durdurabiliz, ya da hekimlere nasıl işi durdurun diyebiliriz. Yargılanan 85 kişinin 20'si bizim dernekten. Ve bunların çoğu ev hanımı, çalışmayan, öğrenciler. Yani kimi bulmuşlarsa götürmüşler" dedi. Ezgi'nin dernek olarak 5 Kasım'da yapılan iş bırakma eylemi ile ilgili olarak kendilerine hastalar tarafından şikâyet gelmediğine dikkat çekti. Ezgi, "Özel hastaneye sevk edilen ve buradan hizmet alamayan hastalarımızın şikâyetleri çok daha fazla" dedi. Diş Hekimleri Odası Başkanı Celal Yıldırım, Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç ve TMMOB temsilcisi de kurumların arkasında olduklarını açıkladılar. Ayrıca toplantıya siyasi partilerden ve çeşitli sendikalardan da destek vermek için katılım oldu. Dünya'da başka tabip odalarından ve sivil toplum kuruluşlarından da destek aldıklarını söyleyen Gürsoy, " Bize destek için duruşma sırasında yanımızda olacaklar. Ayrıca sağlık hakkından mağdur olan halkımızı da destek için bekliyoruz" diye konuştu.


Kimler yargılanıyor Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği (HAYAD) Yönetim ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin tamamı, KESK Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinin tamamı, DİSK Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin tamamı, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi, Hak-İş Marmara Bölge Başkanı, DİSK'e bağlı Devrimci Sağlık İş Yönetim Kurulu üyelerinin tamamı, İstanbul Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu üyelerinin tamamı, İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu üyelerinin tamamı, İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı, Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası İstanbul, Aksaray, Bakırköy, Şişli Şube Yönetim Kurulu üyelerinin tamamı ve İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 85 kişi


Sendikacılara hakaret davası SES Kayseri Şube Başkanı Orhan Karakaya'nın bir basın açıklamasından dolayı AKP İl Başkanı, AKP Kayseri Milletvekili ve Başbakan'ın açtığı toplam 31 milyarlık hakaret davası Kayseri Adliyesi'nde görüldü. Hakimin duruşmada bulunmaması nedeniyle dava ertelendi. Adliye önünde bir basın açıklaması yapan SES Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Orhan Karakaya, kamu kurumlarının peşkeş çekilmesine devam edildiği sürece, kendilerinin özelleştirmeye karşı çıkacaklarını ve gerekirse de yargılanmayı göze alacaklarını söyledi. Bu kurumlara sahip çıkmanın vatana sahip çıkmakla aynı anlama geldiğini belirten Karakaya, bu suçu işlemeye devam edeceklerini söyledi. Öte yandan Eğitim Sen Şube Başkanı Halil Ünal da bir açıklama yaparak, aynı davada kendilerinin de yargılandığını söyledi. Ünal açıklamasında, "Dün Evrensel gazetesine bir karikatürden dolayı 10 milyar ceza veren anlayış, bugün Cumhuriyet gazetesine aynı cezayı vermeye çalışmaktadır. Hükümet yalancı çıkmanın acısını bizlerden çıkarmaya çalışmaktadır" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Alibeyköy'de yıkım

SONRAKİ HABER

Tırtıl mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...