12 Ekim 2004 01:00

İman böyle öldürüldü

Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı sırasında, İsrailli bir subayın 13 yaşındaki Filistinli İman el Hams'ı öldürüp cesedi kurşun yağmuruna tuttuğu ortaya çıktı. Küçük İman'ın cesedinden 20 kurşun çıkarılmıştı.

Paylaş
5 Ekim'de Gazze'deki Refah mülteci kampında öldürülen ve bedeninden yirmi kurşun çıkan küçük kızın katillerinden biri hakkında soruşturma açıldı. İsrail ordu radyosunun haberine göre, kendi adamları, kimliği açıklanmayan subayı, 13 yaşındaki İman el Hams'ın cansız bedenine şarjöründeki bütün mermileri boşaltmakla suçladılar.

Askerin itirafı Askeri radyoda konuşan bir asker şunları anlattı: "Filistinli kız elinde çantayla mevziye yaklaşıyordu. Askerler ateş açınca kaçmaya başladı, ancak fazla gidemeden vurulup yere kapaklandı. Subayımız yerde yatan kıza yaklaşıp başına iki el ateş etti, bununla da yetinmeyip tüfeği otomatiğe alarak şarjörü, zaten ölmüş olan kızın üzerine boşalttı. Durması için seslendik, ama bize kulak asmadı. Bir kız çocuğuna böylesine saldırmak hepimizi kirletti...'' Bu arada İsrail ordusu, Gazze'deki Cebaliye ve Refah mülteci kamplarına iki ayrı füze saldırısında bulundu. Cebaliye'deki saldırıda 3 kişi yaralandı. Refahta ise füzeler, İslami Cihad yöneticilerinden Muhammed Şeyh Halil'in evini hedef aldı. Olayda Halil'in de aralarında bulunduğu 5 Filistinli yaralandı.

Provokatöre ödül gibi ceza Öte yandan; Kudüs Yüksek Mahkemesi, Siyonist terör örgütü Kach'ın eski eylemcilerinden İtamar Ben Gavir'e, "örgüt destekçiliği" suçlamasıyla 3 ay süreyle kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası verdi. Ben Gavir, Arapların Kubbetüssahra ve Haremüşşerif'ten kovulmasını içeren bildiriler dağıtmaktan tutuklanmıştı. Ben Gavir, daha önce de çeşitli cezalar almıştı. Yasadışı Kach örgütü, Mescid-i Aksa ve Kubbetüsahra Camii'nin yıkılması için faaliyet yürütüyor.

ÖNCEKİ HABER

Sosyal Forum'a çeyrek kala...

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa