Beşiktaş'ta kitap fuarı

GrupMedya Fuarcılık tarafından düzenlenen Beşiktaş 5. Kitap Fuarı, Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde açıldı. Fuarda ağırlıklı olarak dini yayınevleri dikkat çekerken, büyük yayınevleri stand açmadı.

GrupMedya Fuarcılık tarafından düzenlenen Beşiktaş 5. Kitap Fuarı, Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde açıldı. Fuarda ağırlıklı olarak dini yayınevleri dikkat çekerken, büyük yayınevleri stand açmadı. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, açılışta yaptığı konuşmada, toplumun okuma alışkanlığı kazanması için bu tür kitap fuarlarının önemli olduğunu söyledi. Ünal, İstanbul'da en fazla kitap ve gazetenin Beşiktaş'ta okunduğunu belirterek, "Kitaplarımıza, kültürel değerlerimize ve birbirimize sahip çıkarsak, o zaman büyük ülke oluruz. Bunun yolu da okumaktan geçer" dedi.

Onur konuğu Çetin Altan Açılışta kürsüye davet edilen, bir önceki fuarın onur konuğu merhum Oğuz Aral'ın eşi Tolga Aral, çok duygulandığı için konuşamayacağını belirterek, özür diledi. Bu yılki fuarın onur konuğu yazar Çetin Altan da 20. yüzyılda insanlığın iki büyük çatışma yaşadığını kaydederek, "Bunlar (var olma) ve (varlıklı olma) çatışmalarıdır. Kitaplar, var olma adına insanlık bahçesine dikilen meyvelerdir. Ancak insanlar, genelde var olmayı değil, varlıklı olmayı tercih etmişlerdir" şeklinde konuştu. Türk toplumunun kitap okumadığına dikkati çeken Altan, "Türkiye'de ortalama 17 milyon aile var. Acaba diyorum ki, her evde 20 kitaplık raf olsaydı, bugün bu durumda olur muyduk? Şu İstanbul'da yaşanan sel felaketi yaşanır mıydı? Bence olmazdı" dedi. Konuşmaların ardından Çetin Altan'a fuarın anı plaketi sunuldu. Altan, daha sonra okuyucularıyla sohbet edip, kitaplarını imzaladı.

9 gün sürecek Okurların kitapları yüzde 20-40 indirimli alma şansına sahip olacağı fuarda, panel, konferans ve müzik dinletileri de gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl 120 yayınevinin katıldığı fuara, bu yıl 135 yayınevi katılıyor. 17 Ekim'e kadar sürecek olan fuarda imza günleri, söyleşiler gerçekleşecek. Ayrıca panel ve konferansların da yer alacağı fuarda, TRT jaz konserleri gerçekleşecek. 9 gün sürecek festival, her gün saat 11:00 ile 20:30 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek.

www.evrensel.net