10 Ekim 2004 21:00

Eski silah denetçileri ateş püskürdü

Irak'taki BM silah denetçilerinin eski şefi Hans Blix ve Amerikalı eski bir silah denetçisi Scott Ritter, ABD Başkanı George Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair'i, Irak işgalini haklı çıkarmak için saçma sapan bahanelere tutunmakla suçladı.

Paylaş
Irak'taki BM silah denetçilerinin eski şefi Hans Blix ve Amerikalı eski bir silah denetçisi Scott Ritter, ABD Başkanı George Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair'i, Irak işgalini haklı çıkarmak için saçma sapan bahanelere tutunmakla suçladı. Blix, İngiliz Independent gazetesi için kaleme aldığı makalede, silah denetçilerinin saldırıdan önce Irak'a gittiklerinde "gerçeğin bambaşka olduğunu gördüklerini" anlattı. Blix, Amerikalı denetçi Charles Duelfer'ın bu hafta yayınladığı raporda, "Saddam Hüseyin'in kitle imha silahlarının büyük bir kısmını imha ettiği ve 1991'den sonra da nükleer programına son verdiğini" yazdığını, ancak "BM yaptırımlarının kaldırılması halinde Saddam Hüseyin'in silah programına yeniden başlamak istediğini" ekleyerek işgalcilere gerekçe verdiğini kaydetti.

'Dünya çok daha kötü bir yer' Amerikalı eski denetçi Scott Ritter da, "Dünyanın iki büyük demokrasisi olan ABD ve İngiltere, tam da dünyanın terörizme karşı savaşmak için çok taraflılığa gereksinimi olduğu bir dönemde BM'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra oluşturduğu yasal çerçeveyi baltaladılar" dedi. Ritter, "Saddam gitti ve dünya bunun yüzünden çok daha kötü bir yer oldu, çünkü uluslararası anlaşmaları ihlal ederek Irak'ı işgal etmek için Bush ve Blair tarafından alınan kararların sonucu olan uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditler, Saddam idaresindeki Irak'tan gelen tehditleri anlamsız kılıyor" ifadesini kullandı. Ritter, 1991-98 arasında Irak'ta denetçi olarak görev yapmış, daha sonra ABD ile ters düşerek görevinden istifa etmişti.

ÖNCEKİ HABER

Irak'ın yaraları

SONRAKİ HABER

İstanbul Havalimanında çalışana hakaret eden kadına 1740 lira para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa