11 Ekim 2004 01:00

Washington'daki savaş

Irak savaşı, ABD içinde giderek şiddetlenen başka bir savaşı tetikledi. İstihbarat örgütü içindeki kimi unsurlar, 2 Kasım seçimleri öncesinde Bush'a karşı faaliyetlerini artırdı.

Paylaş
Irak işgalinin ABD için "bataklığa" dönüşmesi, Washington'da klikler arasında çatışmayı giderek şiddetlendiriyor. Merkezi İstihbarat Örgütü (CIA) içindeki güçlü bir "geleneksel fraksiyon"un, Bush yönetimine adeta "savaş açtığı" ilan edildi. Bu savaş, Irak ile ilgili yazılan kitaplar ve basına haber-bilgi sızdırılması ile yürüyor. Gelişmeler, Vietnam işgali sırasında, Richard Nixon liderliğindeki Beyaz Saray içinde yaşanan çekişme ve skandalları anımsatıyor. Bush'a yakın çevreler, CIA içindeki bazı kesimlerin, 2 Kasım'da Demokrat aday John Kerry'nin seçilmesi için "ellerinden geleni yaptığı" kanısında. Ağustos ayında CIA'den emekliye ayrılan Jim Pavitt, Beyaz Saray ile CIA arasında böylesi "saldırgan ve kinci" bir mücadeleyi hiç görmediğini belirtti. Bush yönetimine yakın isimlerden John Roberts ise, "Başkan kendi emrindeki CIA'ye güvenemezse, ülke çok ciddi sorunlarla karşılaşır" diye konuştu.

1961'den beri ilk Gözlemciler, Beyaz Saray-CIA ilişkilerinin, 1961'deki Domuzlar Körfezi fiyaskosundan beri ilk kez bu kadar kopuk olduğunu belirtiyor. CIA yöneticileri, özellikle, Irak'ta kitle imha silahı olduğu yalanı konusunda bütün suçun kendilerine atılmasından rahatsız. Örgütten emekliye ayrılan etkili isimler, bu konudaki çarpıtma ve yalanların Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve onun yardımcılarından Douglas Feith'in işi olduğunu belirtiyorlar. Gelişmeler, Bush tarafından CIA'nın başına atanan Porter Goss'un da başını ağrıtacak gibi görünüyor. Hükümete yakın çevreler, Goss'a verilen görevin "CIA içindeki çekişmeleri sona erdirmek" olduğunu belirtiyorlar.

'Günah keçisi' rahatsızlığı Temmuz ayında görevden ayrılan CIA eski sözcüsü Bill Harlow, örgütten basına "sızma" olduğunu doğruladı. Harlow, "CIA, Irak ile ilgili başarısızlıklardan dolayı günah keçisi yapıldı. Elbette sorumluluğu var, ama bütün suç onda değil. Sızmaların ardında, bu durumdan doğan rahatsızlık var" diye konuştu. Beyaz Saray'ın Porter Goss aracılığıyla tasfiye etmeye çalıştığı kesimler ise, dişediş bir mücadele veriyor. Bu kesimler, Irak konusunun seçim gündeminde sürekli kalması için, bazı medya gruplarıyla örtülü ilişkiler içine giriyorlar. Bu yöndeki son "sızma", Dick Cheney'i hedef alıyordu. Adı açıklanmayan eski bir CIA yöneticisi, Saddam Hüseyin rejimi ile Ürdünlü şeriatçı lider Ebu Musab Ezzerkavi arasında ilişki olmadığının ortaya çıktığını ve Cheney'in "şapa oturduğunu" açıkladı.

Gerilla savaşı uyarısı Yine geçtiğimiz günlerde, CIA'nın, Irak'ta "istikrarsızlık doğabileceği" konusunda Beyaz Saray'ı uyaran bir rapor yayınladığı basına sızdı. Bu raporda, "Baasçı unsurlar ile terörist grupların birleşip ABD'ye karşı gerilla savaşı başlatabileceği" söyleniyordu. Wall Street Journal gazetesi, "istihbarat savaşları" ile ilgili bir yorumunda, "Bush yönetimi iki isyanla savaşıyor: Biri Irak'ta, diğeri CIA içinde" diyordu. Bush'a karşı çıkan simalar arasında, Cumhuriyetçi iktidarlar boyunca görev yapan Vince Cannistraro da bulunuyor. Cannistraro, Ulusal Güvenlik Konseyi üyeliğine kadar yükselmişti. Emekli istihbaratçı, gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "CIA, olağanüstü bir dört yıl geçirdi. Siyasi baskı büyüktü, özellikle Dick Cheney baskısı. Korkarım ki CIA, yönetimi memnun etmek için eğilip büküldü. George Tenet (eski CIA başkanı) onlara istediklerini vermek için çabalıyordu ve sonuç felaket oldu." Siyasi gözlemciler, kasım seçimleri yaklaştıkça Beyaz Saray-CIA çekişmesinin daha da şiddetleneceğini belirtiyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Urfa'nın yanan elleri

SONRAKİ HABER

Irak'ın yaraları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...