10 Ekim 2004 01:00

Sağlık sisteminde bıçak kemikte

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, sağlık sisteminde bıçağın kemiğe dayandığını söyledi. Sayek, "'Sadece sağlık hizmeti veren hekimler değil o hizmetten yararlananlar da mağdur" dedi.

Paylaş
Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, sağlık sisteminde bıçağın kemiğe dayandığını söyledi. Sayek, "'Sadece sağlık hizmeti veren hekimler değil o hizmetten yararlananlar da mağdur" dedi. İstanbul Tabip Odası'nın Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu'nda düzenlediği "Sağlıkta Neo-liberal Dönüşüm ve Sağlık Hakkı İçin Mücadele" konulu sempozyum dün başladı. İki gün sürecek sempozyumun açılışında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, sempozyumun amacının AKP'nin Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın insanları nasıl etkilediğini bir kez daha masaya yatırmak olduğunu dile getirdi. Türkiye'de sağlık hizmeti verenlerin de, hizmetten yararlananların da mağdur olduğunu belirterek, "Hepimiz için bıçak kemiğe dayanmıştır. Sağlık alanında yapılan özelleştirme politikaları ile Türkiye'nin her yerinde insanlar sağlık hizmetine ulaşamamaktadır. Kamu sağlık hizmeti niteliğini yitirmektedir" diye konuştu.

13 Ekim TTB ile SES'in geçen yıl yaptıkları ortak grevlerle ilgili haklarında dava açıldığını da hatırlatan Sayek, bu davanın ilk duruşmasının 13 Ekim Çarşamba günü İstanbul'da görüleceğini bildirdi. Sayek, "Davanın, çarşamba günü en hızlı bir biçimde, hak talebinde bulunanlar lehine sonuçlanmasını arzu ediyoruz" dedi. İstanbul Tabip Odası Başkanı Gencay Gürsoy da kendilerine "kamunun sağlığına zarar vermek" suçuyla dava açıldığını belirterek, sorunları dile getirirken nasıl sağlığa zarar verdiklerini anlamakta zorlandıklarını ifade etti.

Sunumlar Daha sonra ODTÜ İktisad Fakütlesi'nden Doç. Dr. Cem Somel, "Dünyada ve Türkiye'de Neoliberal Politikaların Topluma Yansıması" konulu sunumunu yaptı. Somel, kamu kesimini dönüştürme projesinin, tekelci sermayenin emekçi kesimlere karşı neo-liberal siyasetinin önemli bir unsuru olduğunu söyledi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden Dr. Onur Karahanoğulları'nın sunumu ise "Kamu Hizmeti ve Sosyal Politikalarda Son Dönem Değişimler" başlığını taşıyordu. Avrupa'dan fazla alınabilecek bir şey olmadığını belirterek, dünyadaki küreselleşme karşıtı harekete dikkat çeken Karahanoğulları, "Kapitalizm dışında bir dünya mümkün" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Grammer işçilerine saldırı

SONRAKİ HABER

YARSAV Eski Başkanı Eminağaoğlu: YSK kendi iptal nedenini değiştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa