10 Ekim 2004 01:00

'AB bizi kurtaramaz'

DİSK'in düzenlediği Sendikal Haklar, Sosyal Güvenlik Hakkı ve Sağlık Hakkı Sempozyumu devam ediyor. Sempozyumda konuşan gazeteci Şükran Soner, yeni İş Yasası'nın AB'ye uyum çerçevesinde çıkarıldığını hatırlatarak, kurtuluşu Avrupa Birliği'nde gören sendikacıları eleştirdi.

Paylaş
Gazeteci yazar Şükran Soner, sendikaların Avrupa Birliği'ne giriş konusundaki beklentilerini eleştirerek, "AB'nin bizi kurtaracağını sanıyorsak, havayı alırız" dedi. DİSK tarafından Ankara'da düzenlenen Sendikal Haklar, Sosyal Güvenlik Hakkı ve Sağlık Hakkı Sempozyumu'nda konuşan Şükran Soner, AB'ye uyum sürecinde, sendikal haklar ve özgürlükleri yok eden 12 Eylül yasalarının özüne dokunulmadığını, makyaj niteliğinde düzenlemeler yapıldığını ifade etti. "Kölelik yasası" olarak anılan İş Yasası'nın da AB'ye uyum çerçevesinde çıkarıldığını anımsatan Soner, "AB'nin bizi kurtaracağını sanıyorsak, havayı alırız. Bugün AB'de sosyal kaygılar öne çıkmıyor" diye konuştu. Avrupa Tekstil Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Patrick Itschert ise Türkiye'nin AB ile müzakereye başlamasını desteklediklerini belirterek, "Türkiye AB'ye girmek istiyorsa Avrupa standartlarına uymalı" diye konuştu.

Ücret sendikacılığı bitti Ücret sendikacılığının Avrupa'da ve Türkiye'de artık bittiğini belirten Doç. Dr. Mim Kemal Öke de sendikaların yaşamın her alanına müdahale etmesi ve mutlaka güçlerini birleştirmeleri gerektiğini ifade etti. DİSK temsilcisi Avukat Ergin Türsoy, İlerleme Raporu'nda sendikal hak ve özgürlüklere zinaya ayrılan yer kadar bile yer ayrılmadığına işaret etti. Hükümetin Sendikalar Yasası ile Grev ve Lokavt Yasası'nda yapacağı değişikler için yürürlükteki yasayı emsal aldığını belirten Türsoy, "Çürük temel üzerine bina inşa etmek isterseniz, o bina çöker" diye konuştu.

Esneklik uzaydan gelmedi Çalışma Genel Müdürü Cengiz Delibaş ise esnek çalışma başta olmak üzere DİSK yöneticilerine pek çok konuda akıl verdi. Delibaş, "İşletmelerin rekabet gücüne destek vermek, sermayeye değil, istihdama destek vermektir. Verimliliği nasıl artırırız, pastayı nasıl büyütürüz buna bakmalıyız. Esnek çalışma uzaydan gelmiyor. AB'de uygulanıyor, biz de onlardan aldık" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Muhasebecilere mali tatil sözü

SONRAKİ HABER

Öcalan’ın ikinci açıklaması ve bir sondaj süreci

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa