09 Ekim 2004 21:00

Bu kadarına da pes!

Sedat Peker ve adamlarına yönelik operasyon iyice karıştı. Peker ve 34 adamı, önce "delil yetersizliği" gerekçe gösterilerek serbest bırakıldı, daha sonra ise üst mahkeme Peker ve 6 adamı hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Paylaş
Organize suç örgütü oluşturarak, darp, ölümle tehdit, işyerine el koyma, zorla para isteme, ihaleye fesat karıştırma, adam kaçırma gibi suçlar işlediği öne sürülen Sedat Peker ve tüm adamları, önce serbest bırakıldı, akşam saatlerinde ise yeniden haklarında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 24 kişinin nöbetçi mahkemece serbest bırakılmasına, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından itiraz edildi. İtirazı görüşen üst mahkeme, Sedat Peker ile 6 kişi hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi.

Üst mahkeme tutuklama kararı verdi İtirazı görüşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dosyayı inceleyerek, serbest bırakılmasına itiraz edilen 24 kişiden Sedat Peker, Atilla Peker, Ali Binkalkan, Hakan Öztürk, Hüseyin Nalbantoğlu, Ali Şahin Gürman ve Atilla Ekser hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Dört gün süren operasyon boyunca gerek emniyet gerekse de medya cephesinde son yılların en büyük çete operasyonlarından birinin gerçekleştirildiği ve önemli delillere ulaşıldığı havası yaratılmasına karşın, Peker ve adamlarının "delil yetersizliği"nden serbest bırakılması dikkat çekmişti. Bu arada Genelkurmay Başkanlığı, Sedat Peker grubuna karşı başlatılan operasyon sırasında bazı basın yayın organlarında çıkan haberle ilgili olarak idari tahkikat başlattı.

Peker: 'Beklemiyordum' Karar, kamuoyunun tepkisini çekerken, Sedat Peker bile, "Böyle bir kararı kendim de beklemiyordum. Serbest kalmak gibi bir şey hayal olacaktı" dedi. Sedat Peker ile birlikte 34 kişi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi'ndeki sorgu ve işlemlerinin tamamlanmasının ardından önceki gün sabah saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. Savcılık sorgulaması sonucunda 11 kişi serbest bırakılırken, 24 kişi tutuklanmaları istemiyle 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Zanlılardan Sedat Peker'e, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek, Yusuf Altay'ın kaçırılması ve dövülmesi, Balıkesir'deki bir maden ocağı ile ilgili ihale ve sahte evrak düzenleme suçlamalarında bulunuldu. Nöbetçi mahkeme zanlıların saat 01.00'ye kadar sorgularını yaptı. Ardından karar için ara veren mahkeme heyeti saat 02.45'te aralarında Sedat Peker'in de bulunduğu 24 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı. Karar Peker ve diğer zanlılar tarafından alkışlarla karşılandı. Peker ve 23 kişinin serbest bırakılması adliye önünde bekleyen bir grup tarafından da sevinç gösterileriyle karşılandı. Mahkeme çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Peker, "Hakkında tahkikat yapan polislerin kendisinin suç işlediği yönünde kanaate vararak çalışmalar yaptığını ancak, mahkemenin bu kanaati paylaşmadığını" söylemişti. Üst düzey kamu görevlileriyle ilişkisi olduğu iddialarını reddeden Peker, eski MİT'çi Korkut Eken'e para verdiği yolundaki soruları ise yanıtsız bıraktı.


Vali kendini savundu Sedat Peker'in adamlarının, Bilecik jandarması üzerinden başvuru yaparak, Bilecik Valisi Ayhan Çevik üzerinden silah ruhsatı aldığı ortaya çıktı. Gelişmeler üzerine dün bir açıklama yapan Çevik, "Söz konusu silah ruhsatları yasal prosedür tamamlandıktan sonra verilmiştir. Ruhsatların verilmesinde bir engel yoktu" dedi. Vatan gazetesinin haberine göre ise Sedat Peker, bir işadamını gözaltına aldırmak için yeni emekli olan bir kuvvet komutanının (Aytaç Yalman) emir subayını devreye soktu. Sonuçta, emir subayının İstanbul Emniyeti'ndeki girişimleri üzerine tekstilci Yusuf Altay gözaltına alındı.

ÖNCEKİ HABER

İzmir'de ulaşıma zam yapıldı

SONRAKİ HABER

Ekoloji Birliği: Cerattepe direnişi cezaları mücadelemizi engelleyemeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa