08 Ekim 2004 21:00

Çelebi: SSK bizimdir

DİSK'in Friedrich Ebert Vakfı'nın katkılarıyla düzenlediği "Ekonomik ve Sosyal Temel Haklar Kapsamında Sendikal Haklar, Sosyal Güvenlik ve Sağlık Hakkı" başlıklı sempozyum dün Ankara Dedeman Otel'de başladı.

Paylaş
DİSK'in Friedrich Ebert Vakfı'nın katkılarıyla düzenlediği "Ekonomik ve Sosyal Temel Haklar Kapsamında Sendikal Haklar, Sosyal Güvenlik ve Sağlık Hakkı" başlıklı sempozyum dün Ankara Dedeman Otel'de başladı. Sempozyum'da konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine karşı olduklarını bildirdi. Bu uygulamanın sağlık hizmetinin paralı hale getireceğini söyleyen Çelebi, "SSK bizimdir. Devredilmesine de asla izin vermemeliyiz" dedi. Sosyal güvencenin yok edilmesi, kıdem tazminatı başta olmak üzere bir çok hakkın ortadan kaldırılmasının gündemde olduğunu belirten Çelebi, çalışma yaşamının demokratikleşmesi doğrultusunda adım atılmadığını ve 12 Eylül anlayışından öte gidilemediğini ifade etti.

Geriye gidiş Çelebi, Sendikalar, Grev ve Lokavt yasalarında yapılmak istenen değişikliklerin de "geriye gidiş" olduğunu vurguladı. Taslağı hazırlayan akademisyenlerin, "konfederasyonlar arası dengeyi koruma" anlayışıyla hareket ettiğini söyleyen Çelebi, "Hükümetin de hakemlik rolünü taraf tutmadan, objektif kriterlerle yerine getirmesini istiyoruz" dedi.

SSK hizmet verdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ise "Sadece işçi ve işverenden alınan primlerle hizmet sunmak ve bu sistemin açık vermemesini öngörmek doğru değildir. Eğer, bir sosyal devlet anlayışı hakimse, sosyal devletin, bu sosyal güvenlik sistemlerine de katkı vermesi gerektiğine inanıyorum" diye konuştu. SSK'nın başka bir sosyal güvenlik kuruluşuna girme imkânı bulunmayan insanlara da hizmet verdiğinin bilindiğini ifade eden Başesgioğlu, "Biz bu hizmeti vermeseydik, bu insanlar sokakta kalacaktı, sosyal devletin koruma şemsiyesinden yoksun kalacaktı. Onun için SSK bu hizmeti verdi diye kurumu örselememiz, 'çok açık verdi, bütçeye çok yük oldu' gibi eleştirilerde bulunulması doğru değildir" dedi.

Yetkiler sanal Emekli aylıklarından vergi kesilmesi ve emeklilik yaşının yükseltilmesi konularında herhangi bir çalışmalarının ve niyetlerinin olmadığını bildiren Başesgioğlu, çalışma yaşamını ilgilendiren yasalarda yapmak istedikleri değişikliklerin de sendikaların beklentilerini karşılayabileceğini ileri sürdü. Sendikaların yüzde 10'luk işkolu barajından dolayı sıkıntı çektiklerini anlatan Başesgioğlu şöyle devam etti: "Aslında, şu anda verilen yetkilerin sanal olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu gidermek için de bakanlıkta teknik altyapıdaki eksiklerimizi gidermek ve toplu iş sözleşmelerindeki yetki konusunda sigortalı bildirimlerini baz alacak bir düzenlemeye gitmek istiyoruz."


Sendikal haklar AB'nin insafına kaldı Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, sempozyumdaki konuşması sırasında, sendikal haklar konusunda yapılacak düzenlemelerde İlerleme Raporu'nun esas alınacağını söyledi. Başesgioğlu, "Sana göre bana göre diye bir şey yok. ILO şartları, AB direktifleri izleyeceğimiz yol haritası" dedi. Başesgioğlu, sendikaların beklentilerine yanıt vermeyen yasal değişikliklerde ILO normları ve AB'ye uyum çerçevesinde yeniden değişikliğe gidilebileceğini kaydetti. İzmir'de 120 metal işçisinin örgütlendiği için işten atıldığını, Yargıtay'da 7 bin işe iade davasının beklediğini hatırlatan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ise "örgütlü toplum olmadan AB ve ILO standartlarına ulaşılamayacağını" söyledi. Çelebi, İlerleme Raporu ile ilgili olarak da "Türkiye'nin başarılı bir süreç yürütmesi için çalışan kesimlerin örgütleri de sürece katılmalı" diye konuştu. ILO Türkiye Temsilcisi Gülay Aslantepe de Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu'ndaki çalışma hayatına ilişkin eleştirilerinin kendileri için şaşırtıcı olmadığını ifade ederek, çalışma hayatına ilişkin düzenlemelerin, tarafların beklentileri ve AB standartları çerçevesinde gerçekleştirilmesini istedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hükümet uyacak mı?

SONRAKİ HABER

MESS işçiyle alay ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...