09 Ekim 2004 01:00

Halkin temsilcisine gözalti

Avrupa Birligi yolunda "ilerleme"nin sağlandığı dile getirilen bir dönemde; Tunceli'de halkın oylarıyla seçilen Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Taşkale, terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Paylaş
Avrupa Birligi yolunda "ilerme"nin sağlandığı ifade edildiği bugünlerde, halkın oylarıyla seçilen Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Taşkale, terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı. Yaklaşık 6 saat gözaltında tutulan Taşkale, akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Dün saat 13.00 sıralarında belediyeye gelen Taşkale, burada terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı. Evinde de arama yapılan Taşkale, daha sonra Tunceli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Avukat Barış Yıldırım, gözaltına gerekçe olarak Tunceli'de öldürülen HPG gerillasının cebinden çıkan bir telefon numarısının gösterildiğini ifade etti. Terörle mücadele şubesinde yaklaşık 6 saat sorgulanan Mustafa Taşkale, akşam saatlerinde savcılık tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Düzmece iddialarla gözaltına alındığını belirten Taşkale, "Bugün burada hukuksuzluğun büyük bir örneğini yaşadık. Bu saldırı şahşımıza, bize yönelik değil. Halkın iradesine ve demokratik güçbirliğinedir" dedi. Olayın takipçişi olacaklarını ifade eden Taşkale, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti. Tunceli Temel Hak ve Özgürlükler Derneği Başkanı Murat Kaymaz'ın da aynı gerekçe ile gözaltına alındığı bildirildi.

Oturma eylemi Olaya tepki gösteren halk, belediye binası önünde oturma eylemi yaptı. "Baskılar bizi yıldıramaz", "Susma sustukça sıra sana gelecek", "Baskılara karşı omuz omuza", "Belediyeye uzanan eller kırılsın", "Komplolara son" şeklinde slogan atan yaklaşik 500 kişi Taşkale'nin serbest bırakılmasını istedi. Burada konuşan EMEP Tunceli İl Başkanı Hüseyin Tunç, aynı zamanda EMEP GYK üyesi olan Taşkale'nin serbest bırakılmasını istedi. Tunceli'de yıllardan beri devlet ve yerel idarecilerin EMEP ve DEHAP üzerinde büyük ve özel oyunlar oynadığını belirten Tunç, "AB'nin tartışıldığı bir ortamda devlet ve hükümetin gerçek yüzü ortaya çıkmıştır Tunceli'deki uygulamalarla birlikte. Tunceli bu ülke toprakları içinde değil mi?" diye sordu.

ÖNCEKİ HABER

REKABET ŞANSIMIZ YOK

SONRAKİ HABER

‘68’li Tayfur Cinemre hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa