08 Ekim 2004 21:00

'Tazminat öde ve Irak'tan çekil'

Irak Araştırma Grubu'nun kitle imha silahı raporu, Irak'ta yankı yarattı. Halk, işgalin haksızlığının kanıtlandığını belirtiyor.

Paylaş
Amerika'nın Irak işgalinin gerekçesi olarak öne sürdüğü kitle imha silahları suçlamalarının asılsız olduğunun bir kez daha ortaya çıkması Irak'ta yankı yarattı. ABD tarafından kurulan Geçici Hükümet'te yer alan bazı politikacılar dahi, ABD'nin Iraklılara tazminat ödeyerek çekilmesini istediler. Politikacılar, Iraklıların uluslararası yargıya başvurup tazminat talep edebileceğini belirttiler. Irak'ta yayımlanan El Mada adlı gazetenin editörü Casım Muhammed Salim "Bu raporda bilinmeyen herhangi bir şey söylenmiyor" diyerek, işgalin asıl nedeninin kitle imha silahları olmadığını söyledi. Salim "Amerikan Başkanı Bush ve Savunma Bakanı Rumsfeld, kitle imha silahları için değil Büyük Ortadoğu Projesi'ni gerçekleştirmek için Irak'a saldırdılar. Bu planın altında da kendi emperyalist çıkarları var" diye yazdı.

Tazminat hakkı Geçici Hükümet'te yer alan Irak İslam Partisi'nden İyad el Samari de, "Bu bilgilere savaştan önce de ulaşılabilirdi, Saddam Hüseyin saldırıdan uzun zaman önce nükleer programını sonlandırmıştı" diye konuştu. Kendi partilerinin Saddam döneminde baskı altında tutulduğunu belirten Sünni politikacı, silah suçlamalarının Amerikan ve İngiliz yönetimleri tarafından işgale bahane yapıldığını belirtti. Samari, "Bu rapor, savaşın haklı olmadığını gösterdi. Biz de işgal askerlerinin çekilmesini ve tazminat talep etme hakkını kazandık" dedi. Geçici Parlamento üyesi Suha Said de, kitle imha silahı dosyasının kapandığını belirterek, "ABD, Iraklılara verdiği zararları karşılamalı ve askerlerini çekmelidir" dedi.

Bush yine işgali savundu İşgalciler ise, bu taleplere kulak asacak gibi görünmüyor. ABD Başkanı George W. Bush, gazetecilere yaptığı son açıklamada "Irak'a müdahale etmekte haklı olduklarına inandığını" söyleyerek, "Saddam Hüseyin'in hapse atılmasıyla ABD'nin daha güvenli bir yer olduğunu" iddia etti. Bush, Saddam'ın kitle imha silahına sahip olmasa da, bunları üretme "niyeti" bulunduğunu söyledi. İngiliz kabinesinden bir bakan ise, ilk kez, işgalin gerekçelerinin yalan olması nedeniyle kamuoyundan özür diledi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Patricia Hewitt, önceki gece BBC televizyonunda konuşurken, bütün kabine adına özür diledi, ancak Başbakan Tony Blair gibi Irak'ı istila etmekte haklı olduklarını iddia etmekten geri durmadı.


BAĞDAT VALİSİ BİLE 'GİDİN' DİYOR Bağdat Valisi Ali El Haydari, başkentin göbeğinde, Dicle ırmağının kıyılarında, Saddam Hüseyin'in saraylarında yaşayan ABD'li yöneticiler ve işgal ordusunun artık kentten çekilmesini istedi. Haydari, işgal yönetiminin, "Yeşil Bölge" adını verdiği 10 kilometrekare büyüklüğündeki alanı artık Irak hükümetine devretmesi gerektiğini belirtti. İşgalciler; içinde ABD ordusu karargâhı, bazı "koalisyon büyükelçilikleri" bulunan Yeşil Bölge dışına neredeyse hiç çıkmıyor. Batılı bir diplomat, "Burası dünya içinde ayrı bir dünya" diyerek, buradakilerin Iraklılarla yüz yüze gelmediklerini belirtiyor. Yeşil Bölge'yi planlayanlar, özel mülkiyet olan çok sayıda evi alan içine aldı. Ülke genelinde her gün kan gövdeyi götürürken, burada yüzme havuzları ve hatta Çin lokantaları dahil her türlü konfor var.

ÖNCEKİ HABER

'Türk dostu' asker istedi!

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa