09 Ekim 2004 01:00

Sina'da kanlı saldırılar

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda, İsrailli turistlerin uğrak yeri olan üç bölgede koordineli saldırılar düzenlendi. Çok sayıda turistin ve Mısırlının öldüğü saldırıların ardından, İsrail'in İran hükümetini suçlamasından endişe ediliyor.

Paylaş
Mısır'ın Sina yarımadasında bulunan ve İsraillilerin tatil yapmak için sık sık gittiği üç turistik bölge olan Taba, Nueyba ve Ras Sultan, önceki gece patlamalarla sarsıldı. Birbirine yakın bu üç bölgede meydana gelen koordineli bombalı saldırılarda çoğu İsrailli en az 31 kişi öldü, 122 kişi yaralandı. Ölenlerden 12'sinin Mısırlı olduğu, 40'a yakın İsraillinin ise bulunamadığı belirtiliyor. Bu nedenle, ölü sayısı daha da artabilir. Yetkililer, enkaz altından canlı çıkma olasılığının az olduğunu belirttiler. Saldırıları, daha önce adı duyulmayan "Cemaat El İslamiye El Alemiye" ve "İslami Tevhid Tugayları" adlı örgütler ayrı ayrı üstlendi. İsrailli yetkililer ise, olayın El Kaide işi olabileceğini söylediler.

Büyük patlama Üst düzey bir polis yetkilisine dayanarak verilen haberlerde, Taba'da Hilton Oteli'nin yanında patlayan aracın en az 200 kilo patlayıcı yüklü olduğu kaydedildi. Şiddetli patlama sonucu otelin 10 katlı batı kanadı tamamen çöktü, doğu kanadında ise yangın çıktı. Polis ayrıca, bir intihar eylemcisinin otel lobisinin bir bölümünde kendisini havaya uçurduğunu sanıyor. Patlamalar sırasında binlerce İsrailli, Yahudi bayramı Sukot nedeniyle Sina'da tatil yapıyordu. İsrailli yetkililer, 9 Eylül'de, saldırı düzenlenebileceği endişesiyle vatandaşlarının Sina'ya gitmemesi çağrısında bulunmuştu. Mısır hükümeti, olayın ardından Süveyş Kanalı'nı kapatarak yarımadayı "askeri bölge" ilan etti. El Kaide'ye yakın bir internet sitesi, saldırının, El Kaide liderlerinden Eymen el Zevahiri'nin 11 Eylül 2004'te yayınladığı ses kaydından sonraya denk gelmesine dikkat çekti. Zevahiri, konuşmasında İsrail'e tehditler savurmuştu.

İran'ı suçladılar İsrail'in ise, saldırıyı kullanarak İran'ı hedef alabileceğinden endişe ediliyor. Nitekim, İsrail istihbaratına yakınlığıyla tanınan Debka adlı internet sitesi, saldırıdan saatler sonra "suçlunun İran olduğunu" ilan etti. Sitede yayınlanan "analiz"de, "Saldırının arkasında İran var. Lübnan Hizbullahı bomba imal ve naklini üstlendi, Suudi Arabistan'dan gelen El Kaide birimleri de eylemi gerçekleştirdi" iddiası dile getirildi. İsrail sitesi, bombalamanın, 1996'da S. Arabistan, 2003'te ise İstanbul'da düzenlenen saldırılarla benzer olduğunu belirterek, 'hedefin hem İsrail, hem Mısır, hem de İsrail-Mısır ilişkileri olduğu'nu öne sürdü.

ÖNCEKİ HABER

"Torunlarımızla bir gün mutlaka..."

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa