08 Ekim 2004 01:00

Ayakları suya erdi!

İlerleme Raporu açıklandığı gün tarihi bir adım atıldığı yönünde yorum yapan Başbakan Erdoğan, dün bu fikrini değiştirdi. Televizyonda ve Meclis'te yaptığı konuşmada Başkaban, oldukça moralsizdi.

Paylaş
İlerleme Raporu, hükümetin AB konusunda halka vaat ettiklerini hiç bir şekilde karşılamadı. İktidara geldiği gün tek hedeflerinin Türkiye'yi AB'yi üye yapmak olduğunu söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "AB'nin kaymağını yiyen yedi" dedi. Erdoğan, AB'nin de çifte standart uyguladığını söyledi. Erdoğan, CNN Türk'te İlerleme Raporu'na ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, 17 Aralık'ta müzakere sürecinin başlamasıyla ilgili onayın, beklentileri istikametinde çıkacağını savunarak, "Fevkalade bir şey olmaz" dedi. Bir soru üzerine, bazı AB üyesi ülkelerin başbakanlarıyla görüştüğünü belirten Erdoğan, "Burada çok ciddi lobi faaliyetleri oluyor, burada bu yakın markajı sürdürmezsek, sıkı takip yapmazsak sıkıntı olabilir" şeklinde konuştu. Türkiye'nin bir şey istemediğini de iddia eden Erdoğan, "Biz yazılı akde düşülenlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Devletlerarası olayda ciddiyet olmalı" dedi. Erdoğan, serbest dolaşım konusunda Türkiye'ye çifte standart uygulanacağı görüşüne katılmadığını ileri sürerek, "Böyle bir şeyin olması mümkün değil, bu AB'nin kuruluşuyla ters düşer. Süreç noktasında bazı müzakereler yapılabilir. Ben inanıyorum ki Türkiye şu müzakere sürecine girsin, çünkü 2005'in sonunda zaten fonlar kapanıyor. Buralardan ciddi paralar gelmez" görüşünü dile getirdi.

'Kaymağı yiyen yedi' Erdoğan, "AB'nin kaymağını geçmişte yiyen ülkeler yedi, bizim bundan sonra zaten bu tür rakamlar üzerinde durmak gibi bir niyetimiz yok. Türkiye ile ilgili açıklanan rakamların bana göre ciddiyeti yok. Asıl endişe edilen olay, Türkiye'nin tarımdaki gücü" diye konuştu. "Raporda, Türkiye'ye kapı açılırken, 'Siz teyakkuz altında bir süreçten geçeceksiniz' mesajı veriliyor? Bu ayrımcılık değil midir?" sorusunu Erdoğan, "Bu ayrımcılıktır. Bunu sadece ben kabul etmiyorum. AB üyesi ülkelerden meslektaşlarım da aynı şeyi söylüyor. Biz kendimize güveniyorsak, Türkiye olarak bunlardan çekinmemeliyiz" diye yanıtladı. Erdoğan, "AB üyesi ülkelerle görüşmek suretiyle derdimizi anlatmak durumundayız. Ama sürekli kapı çalan bir ülke durumunda olmak onları da üzebilir, bizi de üzebilir" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Türkiye'nin üyeliği konusunda referandum yapılacağı şeklindeki açıklamasına değinen Erdoğan, "Türkiye üzerinden siyaset yapmak gibi bir tablo ortaya çıkıyor. Bu, Fransa için çok ciddi bir olaydır, bizi de üzer" diye konuştu.

Moralsiz konuştu Başbakan öğleden sonra da Meclis'te kısa bir bilgilendirme konuşması yaptı. Oldukça moralsiz görünen Erdoğan'ın Meclis'teki konuşması, Başbakan olduğundan beri yaptığı en kısa konuşmaydı. Müzakerelere başlayan bir ülkenin üyeliğinin yolunun açıldığını iddia eden Erdoğan, kendilerinin çok zorlu ve uzun bir yola girdiklerini vurguladı. Erdoğan'ın konuşmasının protokol icabı alkışlanması da dikkati çekti.


RAPORUN YANKILARI

ABD ABD, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile müzakerelerin başlatılması yönünde tavsiyede bulunmasından memnuniyet duyduğunu ve Türkiye'nin AB üyeliği çabasında başarı için gereken iradeye sahip olduğunu bildirdi.

ALMANYA Almanya Başbakanı Gerhard Schröder de, AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili ilerleme raporunu "çok ciddi ve iyi" bulduğunu söyledi. Schröder, üyelik müzakerelerinin başlamasına yeşil ışık yakılması için gereken çoğunluğa ulaşılacağını da savundu.

POLONYA Polonya Dışişleri Bakanı Wlodzimierz Cimoszewicz, Komisyon'un ilerleme raporuyla ilgili değerlendirmesinde, "Türkiye'nin Avrupa özlemlerini destekliyoruz. Tabii ki, tıpkı bizim için olduğu gibi, Türkiye için de üyelik müzakeleri bir dizi taahhüdün yerine getirilmesi demek" dedi.

DANİMARKA Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Türkiye raporuyla, "Ankara yönetimine açık çek verilmediğini" söyledi. Rasmussen, "AB Komisyonu'nun Türkiye ile müzakerenin Doğu ülkeleriyle yapılan müzakerelerden farklı olacağı yönündeki bakış açısını destekliyorum" dedi.

YUNANİSTAN Yunanistan Hükümet Sözcüsü Teodoros Rusopulos, AB Komisyonu'nun Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerine başlamasına yeşil ışık yakan raporunun, Atina'nın izlediği Türkiye politikasını teyit ettiğini ileri sürdü.

HOLLANDA Hollanda'da Başbakanlığa vekalet eden Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gerrit Zalm, ilerleme raporunun, "esaslı, eleştirel ve nüanslarla dolu" olduğunu, "Türkiye için henüz kesin bir yön çizmediğini" belirtti.

İNGİLTERE İngiltere Başbakanı Tony Blair, Türkiye ile müzakerelerin "gecikmeksizin başlatılması" çağrısında bulundu. Blair, "Türkiye önde gelen bir NATO müttefiki, onu AB ortağı olarak da görmek istiyoruz" dedi.

İTALYA İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'nin adaylığı konusunda AB Komisyonu tarafından bugün onaylanan ilerleme raporu ve tavsiyeler, İtalyan hükümeti tarafından takdir ve memnuniyetle karşılanmıştır" ifadesini kullandı.

ÖNCEKİ HABER

Kekilli, Naziler'den kaçan
   Yahudi kadını canlandıracak

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa