07 Ekim 2004 21:00

Sinemanın yolu Emek'ten geçiyor

Beyoğlu Emek Sineması'nda gerçekleştirilecek Filmekimi bugün başlıyor. Etkinlikler kapsamında 7 gün boyunca 20 film İstanbullu sinemaseverlerle buluşacak.

Paylaş
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, düzenlenen Filmekimi bugün başlıyor. 14 Ekim'e kadar devam edecek olan festival kapsamında birbirinden güzel filmler seyirciyle buluşuyor. Beyoğlu Emek Sineması'nda 7 gün boyunca 20 filmin gösterileceği Filmekimi'nin programında, geçtiğimiz yılın en çok ses getiren filmlerinden bazıları ile birlikte bu yıl Cannes ve Berlin gibi önemli film festivallerinde gösterilen 2004 yapımı filmlerden seçmeler ve önümüzdeki günlerde Türkiye'de vizyona girecek bazı ilginç filmlerin ilk gösterimleri yer alıyor. Emek Sineması'nda 8, 11, 12, 13 ve 14 Ekim geceleri gala var. İspanya yapımı Pedro Almodóvar'ın "Kötü Eğitim" (Bad Education), İrlanda yapımı John Crowley'in "Yanlış Hesap" (Intermission), İspanya yapımı "Gözlerimi de Al" (Te doy mis ojos), Güney Kore'den "İhtiyar Delikanlı" (Old Boy) filmlerinin yanı sıra merakla beklenen Şili-Arjantin yapımı "Motosiklet Günlüğü" filminin de galası gerçekleşecek.

Che'nin güncesi Pedro Almodóvar'ın merakla beklenen son filmi "Kötü Eğitim", Cannes Film Festivali'nin açılışında gösterilerek büyük ilgi toplamıştı. Film, sıradışı konusu, alışılmadık bir rol üstlenen Meksikalı genç yıldız Gael Garcia Bernal ve Almodóvar'ın eski tarzını anımsatan havasıyla kendinden uzun süre söz ettirecek. Bir diğer ilgiyle beklenen filmi ise "Motosiklet Günlüğü." Çağdaş Brezilya sinemasının en ünlü temsilcisi Walter Salles'in, Che Guevara'nın günlüklerine dayanarak çektiği bir yol filmi olan "Motosiklet Günlüğü", Gael Garcia Bernal'in canlandırdığı, efsane Che Guevara'nın, genç bir tıp öğrencisi olarak, motosiklet üstünde Arjantin'den Peru'ya yaptığı keşif gezisini anlatırken devrimci kimliğinin gelişme sürecini gözler önüne seriyor. Bu yıl Cannes'da Jüri Büyük Ödülü'nü alan "İhtiyar Delikanlı / Oldeuboi / Old Boy", şiddeti bir sanat olarak sunan gizemli ve sarsıcı bir film. Yönetmen Chan-wook Park, bu filmde, 15 yıl boyunca bir odada nedensiz yere tutulan bir adamın intikamını ele alıyor. "İhtiyar Delikanlı", son dönemde yükselişe geçen Kore sinemasının çarpıcı bir örneği olarak insan ruhunun karanlık dehlizlerinde geziniyor. Bu yılki İstanbul Film Festivali'nin programından son anda çıkarılmak zorunda kalınan John Crowley'nin yönettiği "Yanlış Hesap / Intermission" ise İrlanda sinemasının son dönemde dünyaya ihraç ettiği en popüler filmlerinden. Bu yıl İspanyol Oscar'ları sayılan Goya ödüllerinin çoğunu toplayan ve dünya festivallerinde ödüle doymayan "Gözlerimi de Al" (Take My Eyes) adlı film ise, dayak yediği için evini terk eden bir kadının maço kocasıyla ilişkisini düzene koyma çabaları ve bu süreçte kendini bulma yolculuğu, alışılmadık bir bakış açısıyla anlatılıyor.

3 belgesel Filmekimi'nde bu yıl ayrıca 3 belgesel film de gösteriliyor. Hazır yemek kültürünü eleştirirken McDonald's'a savaş açan "Şişir Beni / Super Size Me", katıldığı uluslararası festivallerde seyirci ödüllerini toplayan "Ağlayan Devenin Öyküsü / The Story of the Weeping Camel" ve yıllar önce kaybettiği, dünyaca ünlü bir mimar olan babasının izini süren Nathaniel Kahn'ın filmi "Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu / My Architect: A Son's Journey."

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sığırlarla DANS

SONRAKİ HABER

Kekilli, Naziler'den kaçan
   Yahudi kadını canlandıracak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...