08 Ekim 2004 01:00

Yetkililer ders almıyor

İstanbul'u önceki gece etkisi altına alan sağanak yağış, kentte hayatın felç olmasına neden oldu. Başta ana arterler olmak üzere tüm yollar göle dönüşünce trafik kilitlendi, onbinlerce insan saatlerce yollarda bekledi, öğrenciler servis minibüsünde mahsur kaldı.

Paylaş
Meteoroloji günler öncesinden, İstanbul için sağanak yağış uyarısında bulundu. Ancak, her sel ve kar felaketi sonrasında, "İstanbul'da alt yapı çok yetersiz. Bu sorunu süratle halletmeliyiz" açıklamasında bulunan başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği olmak üzere tüm yetkililer yine "bekle-gör" taktiği izledi. Sonuçta, nüfusu 15 milyona dayanan İstanbul yarım günde yağışa teslim oldu.

Trafik aksıyor İstanbul'da önceki gece başlayan yağış özellikle Avrupa Yakası'nda hayatı durma noktasına getirdi. Alibeyköy Deresi'nin taşması sonucu Çırçır ve Karadolap Mahallesi'nde birçok ev ve işyeri ile 3 okul su altında kaldı. Sabah saatlerinde yağışın etkisini artırması üzerine, daha önce su baskınına maruz kalan Alibeyköy Deresi yatağındaki Alibeyköy İlköğretim Okulu, Eyüp Alibeyköy Lisesi, Alibeyköy Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, okul müdürü tarafından evlerine gönderildi. Bir süre sonra bu okulların zemin katları sular altında kalınca, Alibeyköy Meslek Lisesi'nden ayrılmayan 15 öğretmen iş makinelerine bindirilerek tahliye edildi. İSKİ ve itfaiye ekipleri, su basan evlerde tahliye çalışmalarını sürdürürken, tıkanan mazgallar da iş makineleri yardımıyla açılmaya çalışıldı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Alibeyköy Lisesi, Alibeyköy Meslek Lisesi, Alibeyköy İlköğretim Okulu, Yunus Emre İlköğretim Okulu ve Haydar Akçelik Kız Meslek Lisesi'nin tatil edildiğini açıkladı. İlçede su seviyesinin yarım metreye ulaşması üzerine insanlar evlerin ikinci ve daha yüksek katlarına sığındı. Su seviyesinin 1 metreyi bulduğu ve kimi evlerin duvarlarının yıkıldığı Karadolap mahallesine ise hiç iş makinesi gönderilmemesi dikkat çekerken, aşırı yağış nedeniyle mahallede dün başlatılması planlanan yıkım işlemi ileri bir tarihe ertelendi. Bu arada önceki akşam yaşanan elektrik kesintisi Karadolap'ta halkı tedirgin etti. Evlerinin yıkılacağını düşünen vatandaşlar kahvelerde toplanırken, Karadolap Mahallesi Muhtarı Lütfi Sertkaya "Halkı tahrik ettiği" gerekçesiyle gözaltına alındı. Şiddetli yağmur kent genelinde trafiğin kilitlenmesine de neden oldu. Sabah saatlerinden itibaren etkisini artıran sağanak yağış özellikle Avcılar, Sarıyer, Beyoğlu, Fatih, Mecidiyeköy, Bahçelievler, Kağıthane, Bakırköy, Bağcılar, Üsküdar ve Beşiktaş'ta etkili oldu. Bu bölgelerdeki bazı araçlar sele kapıldı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Etiler çıkışında oluşan 3 metre derinliğindeki su birikintisi, çıkışı kullanan araçlarda yığılmaya neden oldu.

İtfaiye kurtardı Birçok ev ve işyerini su basarken, Beykoz Çubuklu Mezarlıklar yanında servis minibüsünde mahsur kalan öğrenciler, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Beykoz'daki ana trafoda su baskını olması nedeniyle ilçe merkezi ile Paşabahçe Mahallesi'ne de enerji verilemedi.

Metroyu su bastı İstanbul'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Atatürk Havalimanı'ndaki metro katını su bastı. Izgara ve mazgallardan taşan yağmur suları, metro istasyonunu Atatürk Havalimanı'na bağlayan katın sular altında kalmasına yol açtı. Yağış nedeniyle metro seferleri de aksamalı olarak yapılabildi. Topkapı Eminönü, Şişli Mecidiyeköy arasında da uzun süre tramvay seferi yapılamadı. Olumsuz hava şartları nedeniyle Yenikapı-Bandırma arasında yapılan Hızlı Feribot seferleri de iptal edildi. Bu arada, sağanak yağış Atatürk Havalimanı'ndaki hava trafiğinde herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı.

Belediyeden savunma Eleştirilerin odağındaki kurum olan Büyükşehir Belediyesi ise meteorolojiyi suçladı. Gerekli tedbirleri almadığı için yoğun eleştiri olan büyükşehir yönetimi, meteorolojinin yağışın bu kadar yoğun olacağı konusunda kendilerini bilgilendirmediğini öne sürdü. Açıklamada, ağustos ayında sele neden olan yağış miktarının daha az olduğu ifade edilerek, "Böylesi bir yağışın karşısında hiçbir güç duramaz" denildi.


Su baskınları yaşandı İFatih, Eminönü, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Bayrampaşa, Esenler, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören, Avcılar, Küçükçekmece, Beyoğlu, Üsküdar, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş ve Ümraniye'de dün öğle saatlerine kadar 3 bin 773 su baskını ihbarı geldi.Özellikle Bahçelievler'de Tavukçu Deresi'nin taşması sonucu, bazı yerlerde yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde su birikintileri oluştu. Çok sayıda araç bu sularda kalırken, ev ve işyerinin bodrum katlarında da su baskınları meydana geldi. Esenler Çinçin Deresi'nde de küçük ölçüde bir taşma oldu, ancak ciddi oranda su baskını yaşanmadı. Etkili yağış nedeniyle köprü ve geçit altlarının yanı sıra ana caddelerde de ciddi ölçüde su birikmesi nedeniyle trafik kent genelinde durma noktasına geldi. Özellikle çevre yolları katılımlarındaki trafik sıkışıklığı, diğer yolları da olumsuz etkiledi. Vatan Caddesi üzerindeki mazgalların tıkanması nedeniyle hafif metro hattına su ulaştığı için bu bölümde kontrollü geçiş yapıldı. Tramvayın çalışmaması nedeniyle bu hatta biriken yolcular, otobüslere binebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.


İki çoban öldü Antalya ve Bitlis'te, yıldırım isabet eden 2 çoban öldü. Antalya merkez ilçeye bağlı Çığlık Köyü'nde Alaattin Ayseli (45) hayvan otlatırken yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Bitlis'in Güroymak lçesi'ne bağlı Oduncular Köyü'nde de eşeğin sırtında koyun otlatan Rakıp Baykara'ya (16) yıldırım isabet etti. Baykara olay yerinde yaşamını kaybetti.


Erdoğan gel de Kasımpaşa'yı gör! Sağanak yağmur birçok ilçe ve semtte ev ve iş yerlerinin sular altında kalmasına neden olurken, Kasımpaşa'da yaşayan vatandaşlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Gel de doğup büyüdüğün, Kasımpaşa'nın halini gör" diyerek tepki gösterdi. Su baskını sonrası evleri ve işyerlerinin temizlenmesi için belediyelerden yardım isteyen vatandaşlar, yardım alamayınca ellerindeki kovalar ve süpürgeler ile suları dışarıya çıkarmaya çalışırken, belediyeye ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. Evi tamamen sular altında kalan ve bütün eşyalarını kapı önüne çıkarmak zorunda kalan Safiye Altıntuğ, "Bütün eşyalarım sular altında kaldı. Ben de sadece bunları kurtarabildim. Aramamıza rağmen belediye yardım etmedi. Beş çocukla beraber ne yapacağımızı bilmiyoruz. Zaten kîradaydık, şimdi bize kim yardım edecek" diye konuştu. Uzun yıllardır Kasımpaşa'da yaşayan ve evini defalarca su bastığını belirten Yaşar Yetmez ise, her yağmur yağdığında aynı endişeye kapıldıkalarını vurgulayarak, şunları dile getirdi: "Yıllardık Kasımpaşa'da yaşıyoruz ve her yağmurda evlerimizi su basıyor. Altyapı yok. Bu nedenle küçük bir yağmur yağınca evlerimiz kullanılamaz hale geliyor. Bakın işte, rezil durumda yaşıyoruz. Başbakan Erdoğan nerede? Başbakan burada doğmuştu, gelsin de doğduğu yerlere baksın, ne haldeyiz."

ÖNCEKİ HABER

OPEC ÜRETİM ARTIŞINA HAZIR

SONRAKİ HABER

Termikel, Kanal A ve Elektromed işçilerini alacaklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa