07 Ekim 2004 21:00

Rehineler Suriye'de mi?

Irak'ta rehin alınan iki Fransız gazetecinin Suriye topraklarında tutulduğu iddiası, ortalığı karıştırdı. Üst düzey bir sağcı siyasetçinin Suriye'ye yönelik suçlamaları, önceki günkü Le Figaro gazetesinde yayınlandı.

Paylaş
Irak'ta rehin alınan iki Fransız gazetecinin Suriye topraklarında tutulduğu iddiası, ortalığı karıştırdı. Üst düzey bir sağcı siyasetçinin Suriye'ye yönelik suçlamaları, önceki günkü Le Figaro gazetesinde yayınlandı. Gazeteye konuşan UDF partisinin lideri François Bayrou, iki Fransızın, Suriyeli yetkililerin bilgisi dahilinde Suriye'ye götürülmüş olabileceğini söyledi. Le Figaro, "Suriye'nin bu müdahalesi kötü niyetli, hatta düşmanca. Ama paradoksal bir biçimde, Georges Malbrunot ve Christian Chesnot'un serbest bırakılmasıyla sonuçlanabilir. Paris hükümeti için, devletten devlete müzakere yürütmek daha kolay" değerlendirmesini yaptı. Biri Le Figaro'ya çalışan gazeteciler, 50 günden beri rehin.

Lübnan kararı Gazetenin başyazısında ise, Fransız ve Arap istihbaraçıların, Suriye'nin Paris'i cezalandırmak için sürece dahil olduğu öne sürüldü. Buna göre Şam hükümeti, BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen ve Suriye birliklerinin Lübnan'dan çekilmesini öngören karara misilleme yaptı. Söz konusu karara Fransa da destek vermişti. Fransız hükümeti, gazetecileri rehin alan örgütün "İslamcı" değil "Baasçı" karakterde olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, söz konusu örgütün Suriye'de iktidarda bulunan Baas Partisi ile ilişkisi olabileceği iddia ediliyor.

Eylem çağrısı Diğer yandan, Irak'ta rehin alınan İngiliz Ken Bigley'in kardeşi, İngiltere halkını Irak işgaline karşı gösteri yapmaya çağırdı. Hollanda'da yaşayan Paul Bigley, önümüzdeki günlerde kardeşine destek amacıyla Londra'da bir gösteri düzenleneceğini, bu gösteride kendisinin de konuşma yapacağını belirtti. Bigley, "Savaşı Durdurun Koalisyonu" tarafından bugün Liverpool'da düzenlenecek mitinge de katılacak. Paul Bigley, "Ken'in ve Irak'taki herkesin güvenliği adına, halktan hükümete duygularını iletmesini, Londra'daki protesto eylemine katılmasını istiyorum. İnsanların sesi ne kadar yüksek çıkarsa, hepimiz o kadar güvende oluruz" diye konuştu. Bigley'in telefonla konuşacağı mitinge; Irak'ta öldürülen askerlerden Gordon Gentle'ın annesi ve Guantanamo'daki Amerikan toplama kampında tutulan Muazzam Bey'in babası Azmet Bey de katılacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yalancı liderlere yeni bir darbe

SONRAKİ HABER

ABD Başkanı'nın Hitlerci dedesi!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...