07 Ekim 2004 21:00

ABD'nin çocuk tutsakları

Irak'ta cezaevlerinde kadın tutuklu olmadığını söyleyen Amerikalı yetkililerin yalanı ortaya çıktı. ABD yönetimindeki cezaevlerinde, çok sayıda kadın ve çocuk 'rehin' tutuluyor. Bunlardan biri 6 yaşında.

Paylaş
Irak'ta üç Batılıyı rehin alan ve daha sonra ikisini öldüren bir örgüt, Ebu Garib ve Ümmü Kasr cezaevlerinde tutuklu bulunan kadınların serbest bıraklımasını istediğinde, Amerikalı ve İngiliz yetkililer cezaevlerinde kadın tutuklu olmadığını açıklamıştı. Ancak "Socialist Worker" adlı derginin araştırması, bu açıklamaların yalan olduğunu gösterdi. Derginin Irak'ta işgalciler tarafından hazırlanan tutuklu listelerine dayanarak yaptığı habere göre, işgalcilerin elinde en az 70 kadın tutuklu bulunuyor. Tutuklular arasında çok sayıda çocuk ve yaşlı da bulunmakta. En küçük tutsak ise, 6 yaşındaki Fadıl Dalani.

Rehin kadınlar Iraklı kadınlar, Amerikan askerlerine yönelik saldırılara katılmasalar da tutuklanabiliyor ve direnişçi akrabalarına karşı rehine olarak kullanılıyor. Direnişçi akrabalar teslim olduğunda ise serbest bırakılıyorlar. Irak'ta kadın tutuklular bulunduğunun kanıtlarından biri de, Amerikan askerlerinin çektikleri fotoğraflar. Ebu Garib skandalının patlamasından önce Amerika'ya dönen askerlerin, kadınlara yapılan işkenceleri gösteren fotoğrafları Oregonian gazetesine verdikleri ve bunların ABD Kongresi'ne sunulduğu belirtildi. Ancak fotoğraflar kamuoyundan gizlendi. İşkence skandalının ardından kadınlardan bir bölümü serbest bırakıldı. Ancak çoğu intihar etti.

6000 tutsak Bağdat'ta bulunan Ebu Garib ve Basra'daki Pokka cezaevlerinde yaklaşık 6000 kişinin, haklarında hiçbir suçlama yöneltilmeden tutulduğu da belirtildi. Bir Irak gazetesinin haberine göre, Irak Ulusal Konseyi ve İnsan Hakları Bakanlığı heyetleri bu iki cezaevini ziyaret ettiler. Heyet üyeleri, bu insanlarının tutuklu kalmasının yasadışı olduğunu dile getirdi. Üyelerden Riyad el Addah, "Tutuklular arasında 14 yaşında çocuklar da, 60 yaşında yaşlılar da var. Babalar çocukları ile birlikte tutuklanmışlar" diye konuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Göçebe çocuklar…

SONRAKİ HABER

Yalancı liderlere yeni bir darbe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa