07 Ekim 2004 01:00

Muhalif adayların birleşme çabası

Amerika'nın desteklediği Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye muhalefet eden devlet başkanı adayları, cumartesi günkü seçimlere ortak bir aday ile katılmaya çalışıyor.

Paylaş
11 Eylül saldırılarının ardından işgal edilen Afganistan'da devlet başkanlığı seçimleri yaklaşırken, hileli seçmen yazımı ve mevcut devlet başkanına rakip adaylar üzerindeki büyük baskı nedeniyle seçimlerin demokratik olamayacağı belirtiliyor. Cumartesi günü yapılacak seçimlerin favorisi, ABD'nin desteklediği Devlet Başkanı Hamid Karzai. Karzai'nin karşısında 17 aday bulunuyor. Güvenlik gerekçesiyle seçimlerin ertelenmesini isteyen bu adaylar, Karzai'ye karşı ortak tavır sergiliyor. Adaylardan Eğitim Bakanı Yunus Kanuni, Mezar-ı Şerif'te yaptığı konuşmada, 14 adayın birleşme kararı aldığını söyledi. Kanuni, bu çerçevede aday sayısını azaltma ya da tek aday çıkarmaya karar verdiklerini açıkladı. Buna karşılık, adaylardan Özbek savaş ağası Raşid Dostum, bir miting düzenleyerek bu kararı dinlemediğini gösterdi. Dostum, Mezar-ı Şerif'te yandaşlarına hitap ederek "İlla ki uluslararası toplumun desteklediği adaya oy vermek zorunda değilsiniz" diye konuştu.

Güvenlik uyarısı Bu arada, BM İnsan Hakları Komisyonu ile BM Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) tarafından ortaklaşa hazırlanan raporda, cumartesi günü sandık başına gidecek seçmenlerin saldırılarla karşılaşmaması için güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi. Sivil, polis ya da askeri yerel yetkililerin seçim kampanyalarında aktif şekilde yer aldıkları dile getirilen raporda, bu yetkililerin söz konusu faaliyetlerinin korkutma ve zorlamayı da içerdiği kaydedildi. Raporlar, seçimlerin ne ölçüde 'demokratik' olacağını da gösteriyor.

Yeni saldırılar Diğer yandan, ülkenin kuzeyindeki Faizabad'da yapılan bir seçim mitinginde meydana gelen patlamada en az 2 kişi öldü. Mitingin, 9 Ekim'de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde favori gösterilen Devlet Başkanı Hamid Karzai yanlıları tarafından düzenlendiği belirtildi. Kandahar bölgesinde bir mayına çarpan polis aracı havaya uçtu. Saldırıda 7 polis öldü. Komşu Zabul bölgesinde ise mayınlar, 6 sivilin hayatına mal oldu. Mayın saldırısını üstlenen Taliban ise, ölenlerin sivil değil asker olduğunu savundu. Hükümet yetkilileri ise, Uruzgan bölgesinde çıkan çatışmada 7 Taliban mensubunun öldürüldüğünü, 5 kişinin tutuklandığını bildirdi. Kost bölgesinde bir BM aracına düzenlenen saldırıda ise, üç Afgan seçim görevlisi yaralandı.

ÖNCEKİ HABER

Filistin'e karşı komplo

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa