05 Ekim 2004 21:00

Amerikalıların 'gözbebeği'ne saldırı

Paylaş
Irak'ın başkenti Bağdat'ta, işgalin başlamasının ardından Amerikan askerlerinin korumaya aldığı tek bakanlık olan Petrol Bakanlığı'na dün bombalı saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü, en az bir havan topu mermisinin Petrol Bakanlığı binası yakınına düştüğünü doğruladı. Patlamaların can kaybına yol açıp açmadığı bilinmiyor. Öte yandan ABD ordusu, başkentin Sadr semtine yeniden saldırdı. Semtte devriye gezen Amerikan kuvvetlerinin saldırıya uğramasının ardından, ABD askerlerinin uçak desteği alarak mahalleye saldırdığı belirtildi. Saldırıda bir Iraklı öldü. Amerikan ordusu dün Bağdat'ta 2 Amerikan askerinin de öldürüldüğünü bildirdi. Ramadi'de ise direnişçiler, ABD güçleriyle çatıştı. Çatışmalarda, 5 Iraklı öldürüldü, 5'i de yaralandı. Ocak ayında yapılacak "seçimler" yaklaşırken Şii lider Mukteda Sadr, seçimleri boykot edebileceğini belirtti. Sadr, Lübnan televizyonuna yaptığı açıklamada, "Irak'ın çıkarlarına değil, yabancılara hizmet eden seçimleri reddettiğini" belirterek, "Bunlar, Amerikan seçimleri olacak. Ben Irak halkı için özgür ve adil seçimler istiyorum. Ne daha az, ne de daha fazla" dedi. Sadr ayrıca, "Sadece ABD öncülüğündeki işgalle lekelenmemiş kişiyi desteklerim" ifadesini kullandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Irak'ta bugüne kadar 40 Türk vatandaşının öldüğünü, bu durumun da Türkiye'nin "bölgeye daha fazla yardım yapmasını engellediğini" söyledi. Irak'ta durumun gittikçe kötüleştiğini belirten Erdoğan BM, NATO ve AB ile Irak için daha fazla işbirliğine ihtiyaç olduğunu ekledi. Irak'ta önceki gün ve dün yaşanan gelişmeler ise şöyle:
 • Irak kökenli bir İtalyan ile bir Türkün vurularak öldürülme görüntüleri yayınlandı. Eylemi "Ebu Bekir El Sıdık Selefist Tugayları" üstlendi. Militanlar Türk ve Irak kökenli olduğu açıklanan 2 kişiyi casuslukla suçladı
 • Pazartesi günü kaçırılan 2 Endonezyalı kadın serbest bırakıldı.
 • Musul'da polis iki başsız ceset buldu. Kerkük'te de Taha Kalaf adlı bir polisin başsız cesedinin bulunduğu belirtildi.
 • Iraklı Tümgeneral Abid Hamid Movhuş'un boğularak öldürülmesiyle ilgili davada, 4 Amerikan askeri cinayetle suçlandı. Movhuş, mayıs ayında işkencede can vermişti.
 • ÖNCEKİ HABER

  Göçmenler de etkileniyor

  SONRAKİ HABER

  Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa