03 Ekim 2004 21:00

Tarihi bir gösteri

"2 Ekim'de yeniden geleceğiz" demişlerdi geçtiğimiz hafta. Bir hafta evveldi ve bölgesel grevlerin yanında 10 bini aşkın işçi ve emekçi, Dam meydanında hükümeti protesto etmişlerdi.

Paylaş
"2 Ekim'de yeniden geleceğiz" demişlerdi geçtiğimiz hafta. Bir hafta evveldi ve bölgesel grevlerin yanında 10 bini aşkın işçi ve emekçi, Dam meydanında hükümeti protesto etmişlerdi. Ve geldiler işte. Ama bu kez yüzbinlerle. Güneşli bir sonbahar gününde, çeyrek milyon insanın rengarenk bayrak ve pankartları birbirine karışmıştı. Daha nice onbinler, yollarda, istasyonlarda kaldı. 300 bini aşkındılar artık. Günlerdir süren, ama özellikle 20 Eylül günü Rotterdam'da gerçekleşen 60 bin kişilik eylemin coşkusu sürüyordu. O gün belli olmuştu, 2 Ekim gösterisinin 200 bini çok rahat aşacağı.

Dam'da 50 bin emekçi Bu eylemin yanı sıra, hükümete karşı mücadeleyi daha etkili eylemlerle sürdürmeyi amaçlayan 350 kadar örgüt, parti ve derneğin oluşturduğu "Keer Het Tij" platformu, Dam'da ayrı bir miting ve yürüyüş örgütlemişti. Sabah saatlerinde Dam'daki miting alanına binlerce emekçi akarken, aynı saatlerde çok daha kalabalık kitleler Amsterdam caddelerinde yürüyordu. Dört bir koldan, kent emekçiler tarafından zaptediliyordu. Dam'daki mitingde yapılan konuşmalar sırasında, onbinlrerin oluşturduğu yürüyüş kolu harekete geçmişti bile. Emekçiler ellerinde taleplerini ve öfkelerini anlatan dövizler, sendika bayrakları ve formaları ile, bir renk cümbüşü içinde yürüyordu. Zaman zaman bazı işçi kortejlerinin, itfaiyecilerin ve liman işçilerinin sesleri yükseliyor, havai fişekler ortalığı renkli sislere boğuyordu. DİDF kolundaki gençler, megafon eşliğinde sloganlar atarak, korteje renk katıyorlardı. DİDF bayrakları; kırmızı ve altın renkleri ile, "Birlikte daha güçlüyüz" sloganına uygun olarak, saflarına karışmış Hollandalılarla birlikte haykırıyorlardı. Gençlerin ellerinde "Herkes İçin İş, Eğitim, Gelecek ve Eşit Haklar!" yazılı büyük bir pankart vardı. DİDF'in iki büyük pankartı, "Birrlikte Daha Güçlüyüz" ve "Krizin Yükünü Zenginlere Ödet" sloganları, bütün kitleye mal olan ortak çağrılar haline geldi.

İğne atsan yere düşmez Eylemi örgütleyen üç sendikanın başkanlarının konuşmaları başladığında, Dam'dan gelenlerin bir bölümü alana ulaşmıştı. Ama alan, kentin başka yönlerinden gelen onbinlerle sürekli kalabalıklaşıyordu. Gündelik sakin yaşamında büyük bir yeşil halı gibi uzanıp giden çimenliklerin yerini şimdi rengarenk bayrakları, döviz ve pankartları ile yüzbinler almıştı. "İğne atsan yere düşmez" derler, işte öyle. Hükümetin acı reçeteleri, belli ki son 10 yıl içinde halkın canını fazlasıyla yakmıştı ve işte bugün burada hesap soruyorlar, büyük bir "Hayır!" diyerek tavır alıyorlardı. Alandaki yüzbinler CNV, MHP ve FNV sendikalarının başkanlarını da coşturmuştu. Bu nedenle konuşmalar da epey sert oldu. Her üç sendikanın başkanı, yanlarına Avrupa İşçi Sendikaları Federasyonu başkanını da alarak, birlik mesajı verdiler.

Mitingin sonu Konuşmaların ve müziğin ardından, katılanlara teşekkür edilerek miting bitirildi. Bütün yerleşim yerlerinden ve bölgelerden olduğu gibi, her üç konfederasyona bağlı işçilerin bütün sektörlerden alanda birleşen büyük buluşmaları, sona erdi. Yüzbinlerin doldurduğu alan, miting sonrası gelen kısa yağmurun da etkisi ile, bütünüyle boşaldı. Sendika çadırlarında, standlarında kahve içiliyor, sohbet ediliyordu.

Yankısı sürecek Eylemin büyük etkisi bütün ulusal tv-radyo kanallarından yayılırken, dünya basını da günün önemli haberleri arasında Amsterdam mitingini anlattı. Bu gösteri, sadece Hollanda'da değil, Avrupa çapında etki yaratacak. Çünkü hükümet planları, salt Hollandalı patronların istekleri sonucu değil, aynı zamanda Avrupalı patronların ortak isteği olarak ve Brüksel/Strasbourg kaynaklı. Amsterdam eylemi, bu nedenle bütün kıta için bir esin kaynağı oldu.

ÖNCEKİ HABER

'Birlikte daha güçlüyüz'

SONRAKİ HABER

Eşini öldürdü, polisi arayıp ihbarda bulunduktan sonra intihara kalkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa