03 Ekim 2004 01:00

Bilal Çetintaş: Arayı düzelteceğiz

Kristal-İş Sendikası'nın yeni Genel Başkanı Bilal Çetintaş, "sorunları masa başında çözmeye çalışacaklarını" ve "işverenlerle arayı düzelteceklerini" söyledi.

Paylaş
Kristal-İş Sendikası'nın yeni Genel Başkanı Bilal Çetintaş, "sorunları masa başında çözmeye çalışacaklarını" ve "işverenlerle arayı düzelteceklerini" söyledi. Bilal Çetintaş, eski yönetim döneminde imzalanan sözleşmelerde ücretlerin eridiğini, sorunların üstüne gitmek yerine kaçamak davranıldığını, Eskişehir'in Çimse-İş'e verildiğini ve Beykoz Paşabahçe'nin kapatılması sırasında eksik politika izlendiğini söyleyerek yönetime gelmişti. Eleştirdiği konularla ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan Çetintaş, bir yıl sonra başlayacak yeni sözleşme dönemine kadar cam patronlarıyla aralarını düzeltmek istediklerini bildirdi. Çetintaş, "TİS'lerle ilgili olsun, işçilerin hakları ile olsun, genel sorunlarla ilgili olsun yapıcı bir biçimde işverenlerle endüstriyel ilişkileri, kaçarak veya kaçamak cevaplarla değil, bir araya gelerek sağlayacağız. Masa başında çözemiyorsak bizim gücümüz birliğimizdir. Ama ilk hedefimiz masada çözmek" diye konuştu.

Örgütlenme "Örgütlenme Dairesi" kurduklarını hatırlatan Çetintaş, toprak ve seramik işkolunda da örgütleneceklerini ifade etti. Bilal Çetintaş, Eskişehir Paşabahçe'de işe iade davasının sonucunu bekleyen 30 işçi ile ilgili ise şunları söyledi: "Biz mahkeme sonuçlanmadan çözmeye çalışacağız, eğer işveren çözüme yanaşmazsa mahkemenin sonucunu bekleyeceğiz ve arkadaşların istekleri doğrultusunda dağıtımlarını yapmak için çalışacağız." Grev yasaklarına da değinen Çetintaş, "Sadece Kristal-İş'in karşı çıkmasıyla bu sorunu çözemeyiz. Bu sorun bütün konfederasyonların ve sendikaların sorunudur" dedi. Çetintaş, toplumsal sorunlar karşısında da sessiz kalmayacaklarını ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

Opal'de bayıltan mesai

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa