01 Ekim 2004 21:00

MESS'in değil bizim dediğimiz olacak

Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye metal işçileri, fabrikalarının önünde yaptıkları yürüyüşlerle MESS'in grup toplusözleşmelerinde ileri sürdüğü dayatmaları kabul etmeyeceklerini bildirdiler.

Paylaş
Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye metal işçileri, fabrikalarının önünde yaptıkları yürüyüşlerle MESS'in grup toplusözleşmelerinde ileri sürdüğü dayatmaları kabul etmeyeceklerini bildirdiler. Gebze'de, Akkardan, Makina Takım, Askam ve Şahin Motor fabrikalarında çalışan işçiler, fen işleri önünde toplanarak sloganlar ve alkışlarla fabrikalarına yürüdüler. Kroman Çelik, Çayırova Boru ve Sarkuysan işçileri de fabrikalarına yakın bir mesafede toplanarak yürüyüş yaptılar. Fabrikadaki tüm işçilerin tam olarak katıldığı eylemlerde "MESS'in değil bizim dediğimiz olacak", "Kıdem tazminatı hakkımız engellenemez", "Mesailerimize dokunulamaz", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Geliyor geliyor genel grev geliyor" sloganları atıldı. Fen işleri önünde işçilere açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Selçuk Göktaş, MESS'in dayattığı tekliflerin ve kazanılmış hakları ortadan kaldırmaya yönelik tutumunun sözleşmelerin uyuşmazlığa gitmesine neden olduğunu söyledi.

Kazanılmış haklara saldırı Metal işçilerinin ücretlerindeki erimeye ve sektördeki büyümeye rağmen MESS'in saat ücreti için 93 bin 758 lira zam önerdiğini ifade eden Göktaş, yasanın üzerindeki tazminatların yasa sınırına çekilmeye ve kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmayı amaçlayan fon yasasına zemin hazırlanmak istendiğine dikkat çekti. Göktaş, fazla çalışmanın, fazla mesai ücreti ödemeksizin yoğunlaştırılması anlamına gelen denkleştirme süresinin 4 aya, güvencesiz işçi çalıştırma anlamına gelen deneme süresinin de 4 aya çıkarılmasını istendiğini dile getirdi.

Fazla mesai ücreti gasp ediliyor Metal işkolunun, işçilerinin aşırı ve yoğun çalışmasıyla büyüdüğünü ifade ede Göktaş, buna bağlı olarak işyerlerinde fazla çalışmanın artığını, daha az sayıda işçiyle daha fazla üretim yapıldığını söyledi. MESS'in, normal günlerde fazla çalışmalara yüzde 50, hafta tatilinde fazla çalışmalara ise yüzde 75 önerdiğini söyleyen Göktaş, MESS'in metal işçilerine kölece çalışmayı önerdiğini belirtti. İşçilere bu zor dönemde kararlı olmalaırı çağrısında bulunan Göktaş, "Çoğumuz kredi kartı kullanıyoruz. Dolayısıyla çoğumuz borçluyuz. Borçlu işçiler, bağımlıdırlar. Mücadelenin hakkını vermekte zorlanırlar. Toplusözleşme sürecinin sonuna kadar kredi kartı kullanımına son vermemiz, birlik ve mücadelemiz açısından büyük bir önem taşımaktadır" çağrısında bulundu.

ÖNCEKİ HABER

Anlaşma sağlanamadı

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa