02 Ekim 2004 01:00

Hükümetin Kıbrıs fiyaskosu

AB-İKÖ zirvesi, KKTC'nin statüsündeki anlaşmazlık nedeniyle iptal edildi. Türkiye KKTC'nin "bağımsız devlet" statüsünde katılmasını istiyordu.

Paylaş
AKP Hükümeti'nin dış politikada başarı olarak sunduğu her adım fiyaskoyla sonuçlanıyor. Hükümetin AB karşısında yaptığı zina hamlesinden sonra şimdi de Kıbrıs resti tam anlamıyla fiyaskoyla sonuçlandı. AKP'nin KKTC'nin bağımsız devlet sıfatıyla katılacağını duyurduğu İslam Konferansı Örgütü (İKÖ)-AB Dışişleri Bakanları Forumu, iptal edildi. AB ülkeleri, Türkiye'nin bu isteğine karşı çıktılar. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB-İKÖ zirvesine KKTC'nin artık bağımsız bir devlet sıfatıyla katılacağını, bundan asla taviz vermeyeceklerini açıklamışlardı. Hollanda bu açıklamaların ardından dün zirveyi boykot ettiğini bildirdi. Buna rağmen Gül, dün sabah, AB ülkelerinin tavrı ne olursa olsun zirvenin yapılacağını savunmuştu. Ancak bir kaç saat sonra zirvenin iptal edildiği açıklandı. 4-5 Ekim'de yapılacak ortak forumun ilki, 2002'de düzenlenmişti. Geçtiğimiz mayıs ayında İstanbul'da yapılan İKÖ Zirvesi'nde Türkiye örgütün başkanlığını kazanmış ve hemen ardından KKTC'nin de bu örgüte "bağımsız devlet sıfatı" ile katılacağını iddia etmişti.

Kriz nasıl çıktı? AB Dönem Başkanlığı, İKÖ-AB Dışişleri Bakanları Ortak Forumu'nda KKTC de dahil olmak üzere gözlemci ülkelerin temsilcilerinin masada isimliksiz yer alması yönünde Türkiye'ye öneride bulunmuştu. Hükümet ise bu teklifi kabul etmemişti. Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Sjoerd Gosses, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün AB Büyükelçileri'ne Devlet Konukevi'nde verdiği yemeğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanlığı olarak dün akşam (önceki akşam) yaptıkları teklifin Türkiye tarafından kabul edilmediğini, Türk tarafının isimliklerin bulunmasında ısrarcı olduğunu belirtti. Bu yanıtı ülkesinin makamlarına aktaracağını ilettiğini kaydeden Gosses, AB Dönem Başkanlığı'nın, tüm AB ülkeleri başkentlerinden foruma katılımlarına ilişkin bilgi istediğini, şu anda başkentlerin foruma katılıp katılmama üzerinde düşündüğünü ve bugün ilerleyen saatlerde kendilerinden cevap beklediklerini ifade etti. Önemli bir forumun böyle olayların gölgesinde kalmasının üzücü olduğunu söyleyen Gosses, "Bu ismi İKÖ kabul etti, siz de kabul edin diyemezsiniz" diye konuştu. Gosses, çok sayıda ülkenin, KKTC'nin 'Kıbrıs Türk Devleti' ismiyle yer alması halinde foruma katılmayacağını bildiklerini de kaydetti. Katılım konusunun büyük bir sorun olacağını düşündüğünü ifade eden Büyükelçi Gosses, forumdan önce, 'KKTC'yi tanımadıkları' yönünde bir bildiri yayımlama önerisinde de bulunduklarını, ancak bu önerinin de AB'nin yeni üyelerinin önemli bir kısmınca kabul edilmediğini belirtti. "Yapmamız gereken tüm üye ülkeleri mümkün olduğunca tek sepette muhafaza etmek" diyen Büyükelçi Gosses, bir soru üzerine, forumun iptalini ya da ertelenmesini istemediklerini kaydetti. Gosses, geçtiğimiz nisan ayında KKTC'nin dışlanmayacağı yönünde söz verdiklerini, dolayısıyla 'onları istemiyoruz' demenin doğru olmayacağını, ancak isimle ilgili sıkıntıları olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Gül de AB Dönem Başkanlığı'nın, gözlemci ülkelerin İKÖ-AB Ortak Forumu'na isimliksiz katılması önerisini normal bulmadığını da sözlerine ekledi.


'İPTAL EDİLMEYECEK' DEMİŞTİ Dışişleri Bakanı Gül, AB Dönem Başkanı Hollanda'nın, KKTC'nin "Kıbrıs Türk Devleti" adıyla katılacak olması nedeniyle boykot ettiği İKÖ-AB forumunun iptal edilmeyeceğini dün sabah Meclis'teki AKP Grup toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamıştı. Toplantının iptalinin sözkonusu olmadığını savunan Gül, akşam saatlerine kadar AB ülkelerinden yanıt beklendiğini bildirmişti. Forumun siyasi toplantı niteliği taşımadığına ve siyasi bir amacı olmadığına dikkat çeken Gül, "Sansasyon yapmaya gerek yok" demişti.

ÖNCEKİ HABER

ADT'de çağına tanıklık eden oyunlar

SONRAKİ HABER

Ankara'ya gelen tutuklu anneleri: Çözüm bulunana kadar ayrılmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa