01 Ekim 2004 21:00

Irak'a 12 askeri üs!

ABD yönetimi, işgal altına aldığı Irak'ta kalıcı askeri üsler kurmak için düğmeye bastı. Ülkede tam 12 üs kurulacağı iddia ediliyor.

Paylaş
ABD yönetimi, işgal altına aldığı Irak'ta kalıcı askeri üsler kurmak için düğmeye bastı. Ülkede tam 12 üs kurulacağı iddia ediliyor. GlobalSecurities adlı internet sitesinde yer alan bilgiye göre; Amerikan ordusu, Irak'ta 12 'kalıcı askeri üs' kurmayı planlıyor. Üs kurulacağı kesinleşen bölgeler arasında Bağdat, Taci ve Kerkük de bulunuyor. Gözlemciler, Irak'ın bir 'üsler ülkesi' yapılmasının, Arap şeyhliklerinden asker çekilmesini kolaylaştıracağını belirtiyor.

Rotasyon bağlantısı Irak'ta kalıcı olarak konuşlanma planı, geçtiğimiz haftalarda uygulanmaya başlanan birlik rotasyonu ile de ilişkili. Bu kapsamda, Almanya'daki birliklerin başka ülkelere gönderilmesi planlanıyor. Örneğin Türkiye'deki İncirlik Üssü'ne yeni bir F-16 saldırı filosu konuşlandırılması gündemde. Amerikalı askeri uzmanlar, Irak'ın bu planla bağlantısını, "Elimizde Irak varken Almanya'ya kim ihtiyaç duyar ki?" sözleriyle ifade ediyorlar.

Afganistan'da 5 üs kurulacak Afganistan için de benzer bir plan söz konusu. Savunma Bakanlığı (Pentagon), ülkede 5 askeri üs kurulmasına ilişkin planları ABD Kongresi'ne sundu. Üslerin maliyeti 1 milyar doları bulacak. Pentagon yetkilileri, üslerin Afganistan ordusunun eğitimi için kullanılacağını öne sürdü. Üsler Kabil, Gardez, Kandahar, Herat ve Mezar-ı Şerif'te kurulacak. İnşaat ihaleleri de ABD'li şirketlere verilecek. ABD ordusu, halen dünyanın çeşitli bölgelerinde, irili ufaklı 890 askeri tesise sahip bulunuyor.

Taliban saldırıları Öte yandan, Afganistan'da ekim ayındaki seçimler yaklaşırken, Taliban milisleri saldırılarını artırmış bulunuyor. Zabul bölgesindeki saldırıda 3 Afgan askeri ve 4 Taliban milisi öldü. Yerel yetkililer, 2 Taliban üyesinin sağ yakalandığını söylediler.

Bir Taliban sözcüsü ise, ABD askerlerinin de bulunduğu bir konvoya düzenledikleri saldırıda 7 askeri vurduklarını öne sürdü. Sözcü Latif Hakimi, başka bir bölgedeki ikinci saldırıda da, aralarında ABD askerlerinin de bulunduğu 4 kişinin öldüğünü veya yaralandığını söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BAĞDAT'TA CAN PAZARI

SONRAKİ HABER

İşçi Partisi'nde Irak çatlağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...