Hüznün güleç yüzlü şiirleri

"Bir dal kızarıyor şiirlerinde..." Böyle diyor Mehmet Başaran, Mevlüt Kırnapçı için... Ve ekliyor: "Taşı delip gün ışığına çıkan, yöresine alıcı gözlerle bakan bir ozan Mevlüt Kırnapçı."

"Bir dal kızarıyor şiirlerinde..." Böyle diyor Mehmet Başaran, Mevlüt Kırnapçı için... Ve ekliyor: "Taşı delip gün ışığına çıkan, yöresine alıcı gözlerle bakan bir ozan Mevlüt Kırnapçı." "Güleç yüzlü hüzün" isimli ikinci şiir kitabı Sürgün Şiir tarafından yayımlanan Kırnapçı, eğitimciliğinin yanı sıra hayata dört elle sarılan şiirler yazıyor, okuyup yazıp sahneye koyuyor. Kırnapçı'nın neredeyse tüm şiirlerinde doğanın izi, kokusu, adı var. Ama Kırnapçı, doğayı değil, ağaçlar, çiçekler, atlarla, denizin dalgalarıyla kendini anlatıyor okura, anlatmaya çalışıyor. Şiirlerinde kimi zaman derin acıların, bunalımların işareti olsa da, yaşamaya, aşka, çalışmaya bağlı bir umut kendini belli ediyor.

Eğitimci yönü Kırnapçı'nın eğitimci yönünün yansıması da görülebiliyor dizelerinde. "yarın güneş doğacak bir türkü akacak/ köprü yukarı yürüyeceğim toprak kokacak/ ayaklarımı sürteceğim günaydın tek/ bir sıcak gülüşe atacağım oltamı tamam/ güneş dağların üzerine ben sınıfa yürüyecek/" dediği şiiri gibi... Kırnapçı, Başaran'a ithaf ettiği "bıraksalar" isimli şiirinde ise, neden yazdığını anlatıyor iki dizeyle: "dağları yazdım yüreğim daraldıkça/ evleri yazdım/"

www.evrensel.net