28 Eylül 2004 21:00

Karikatüre ceza AP gündemine geliyor

Başbakan Erdoğan'ın, kendisini hicveden karikatürden ötürü gazetemize karşı açtığı davada mahkemenin 10 milyar Türk Lirası para cezası vermesi Avrupa Parlamentosu'nun gündemine taşınıyor.

Paylaş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, karikatüristimiz Sefer Selvi'nin kendisini hicveden ve 4 Nisan 2004 günü yayımlanan karikütürden ötürü gazetemize karşı açtığı davada mahkemenin 10 milyar Türk Lirası para cezası vermesi Avrupa Parlamentosu'nun gündemine taşınıyor.

Pflüger: 17 Aralık'a yetiştireceğiz Avrupa Parlamentosu Sol Grubu üyesi Alman Demokratik Sosyalizm Partisi Milletvekili Tobias Pflüger, Evrensel'e yaptığı açıklamada, Evrensel'e verilen para cezasını en kısa zamanda Ap Sol Grubu'nda gündeme getireceğini ve konuyu 17 Aralık zirvesi öncesinde raporlaştırarak yetkili kurumlara ileteceklerini söyledi.

'Karar sansür' Pflüger yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bay Erdoğan bir taraftan uyum yasaları çıkararak ülkede insan hakları ihlallerinin olmadığını kanıtlamaya çalışıyor. Ancak Evrensel'e karşı açılan dava ve verilen ceza, düşünce özgürlüğüne yönelik ihlallerin devam ettiği anlamına geliyor. Karar açıkça sansür anlamına geliyor. Ben karikatürü gördüm ve Erdoğan'ın ileri sürdüğü gibi kişilik haklarını ihlal eden bir yan göremedim. 6 Ekim'de açıklanacak İlerleme Raporu'nda umarım insan hakları ve düşünce özgürlüğü konusunda engellerin halen devam ettiği belirtilir" dedi. Pflüger yaptığı açıklamada devamla, "Evrensel'e verilen cezayı önümüzdeki günlerde bağlı olduğum sol fraksiyonda diğer milletvekili arkadaşlarıma aktaracağım ve konuyla ilgili bir raporun hazırlanarak yetkili kurumlara ulaştırılmasını sağlayacağım. Ceza, Türkiye'de düşünce özgürlüğü önünde engellerin sürdüğü konusunda bizim için somut bir örnek" dedi.

Emek Dayanışma Derneği'nden tepki Öte yandan, Türkiye'de basına yönelik saldırıları takip etmek için kurulan Emek Dayanışma Derneği'nin Başkanı Wilhelm Frohn da yaptığı yazılı açıklamada, Evrensel'e verilen cezayı protesto etti ve Evrensel çalışanları ile dayanışma içerisinde olduklarını bildirdi. Emek Dayanışma Derneği, cezayla ilgili hazırladığı kapsamlı bir dosyayı Alman basınına ve politikacılarına göndererek tepki göstermelerini istedi.


EĞİTİM SEN, EVRENSEL'İN YANINDA Eğitim Sen Genel Sekreteri Emirali Şimşek, gazetemize verilen cezanın aslında tüm emekçilere verildiğini söyledi. Şimşek, dün yaptığı yazılı açıklamada, "On yıldır işçi ve emekçilerin mücadelesini yansıtan, yaptığı haberlerle sendikal mücadeleyi güçlendiren Evrensel gazetesine, Başbakan'ı hicveden bir karikatür nedeniyle 10 milyar para cezası verilmesi, Türkiye'de iddia edilenin aksine düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığını bir kez daha göstermiştir" dedi. AB'ye tam üyelik sürecinde ortaya atılan "demokratikleşiyoruz", "düşüncenin önündeki engelleri kaldırdık" söylemlerinin birer yalandan ibaret olduğunun gazetemize verilen para cezası ile kanıtlandığını ifade eden Şimşek, bu cezayı demokrasi mücadelesine, düşünceyi ifade ve eleştiri özgürlüğüne yapılmış bir saldırı olarak değerlendirdi. Gazetemizle dayanışma duygularını ileten Şimşek, "Her türlü baskı ve engellemelere rağmen demokrasi mücadelesinde, sendikal hak ve özgürlük mücadelesinde önemli bir araç olduğuna inandığımız Evrensel gazetesinin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Vergide elektronik dönem

SONRAKİ HABER

İstanbul'da metro seferlerinde arıza nedeniyle aksama (20 Şubat 2020)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...