29 Eylül 2004 01:00

Kut'a hava saldırısı

ABD, ocak ayındaki seçimler öncesinde işgal karşıtı direnişi terör yoluyla bastırmaya çalışıyor. Kut kentine yönelik hava saldırısında 75 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.

Paylaş
ABD ordusu, Irak'ta üç bölgeyi ağır bombardıman altına aldı. En kanlı saldırı, önceki gece güneydeki Kut kentine düzenlendi. İşgal karşıtı Şii milislerin güçlü olduğu kente yönelik hava saldırısında 75 kişi öldü, en az 150 kişi yaralandı. Kut Hastanesi yetkilileri, ölü ve yaralıların çoğunun kadın ve çocuk olduğunu bildirdi. Bombardımanın gece 01.00'de başlayıp 03.00'e kadar sürdüğü kaydedildi.

Felluce'de 3 ölü Aynı saatlerde, Bağdat'ın batısındaki Felluce kenti de hedef alındı. Savaş uçaklarının saldırısında 3 kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Bombalar nedeniyle çok sayıda bina tahrip oldu. Hava bombardımanı, dün sabah saatlerinde Bağdat'ta devam etti. Şiilerin yaşadığı Sadr Semti, önceki geceden dün sabaha dek saldırı altındaydı. Bu sırada devriye gezen tanklardan da halkın üzerine ateş açıldı. Ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi edinilemedi. Şii milisler, Basra'da İngiliz ordusuna önemli bir darbe indirdi. Dün kentteki bir askeri konvoya düzenlenen pusuda, 2 İngiliz askeri öldürüldü.

Türkiyeliler zor kurtuldu Bölgedeki diğer gelişmeler ise şöyle:
 • Bağdat'ın kuzeyindeki bir otoyolda, silahlı kişilerin altı Türk'ü kaçırma girişiminde bulunduğu, Irak Ulusal Muhafız Birliği devriyelerinin bu girişimi engellediği bildirildi. Türk vatandaşlarının, Halliburton'a bağlı bir taşeron şirket için çalıştığı öğrenildi.
 • Suriye'nin Halep kentinde gözaltına alınan 27 Türk vatandaşı şoför mahkemeye çıktı. 200 litreden fazla petrol taşıdıkları için gözaltına alınan şoförlerin 'gümrük kanununa muhalefet' suçlamasıyla alıkonulduğu öğrenildi. Türk kamyonlarında 200 litre mazot bulundu.
 • Bağdat'ın işlek caddelerinden birinde yola yerleştirilen bomba patladı. Patlamada 3 sivil yaralandı.
 • Kerkük'te, ABD birliklerinin düzenlediği baskında bir direniş liderinin yakalandığı bildirildi. Yakalanan kişinin, Ensar El Sünnet örgütünün liderlerinden Hüseyin Salman Muhammed Cebburi olduğu bildirildi.
 • Irak'ta kaçırılan 6 Mısır vatandaşından dördü önceki gece serbest bırakıldı.
 • Bağdat'ın kuzeyinde, alkol satan dört dükkan kundaklandı.
 • İki ay önce kaçırılan İranlı diplomat Fereydun Cihani serbest bırakıldı.

 • ÖNCEKİ HABER

  Rojbaş Xalê Sıtkı...

  SONRAKİ HABER

  Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa